Havuç severek tüketlen ve vücut için pek çok yararı olan bir besin. Ancak işlenmiş ve aşırı işlenmiş gıdalar piyasaya çıktıkça havuç gibi basit sebzeler çekiciliğini yitirdi ve insanlar da bunlarla ilgili faydaları kaybetti.Havuçlar daha önce tadı, rengi ve faydaları nedeniyle alkışlanırken, bol miktarda besin ve sağlık açısından faydalarını aldığımızdan emin olmak için onları midemize ve tabaklarımıza geri getirmenin zamanı geldi. Burada havuç yemeniz için 10 nedeni sıralıyoruz.

havuç

1- GÖZ SAĞLIĞI 

Havuçlarda bulunan canlı kırmızı veya turuncu renk, vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü bir antioksidan olan beta-karoten açısından zengin olduklarının açık bir işaretidir. A vitamini, sağlıklı görmenin korunmasında ve gece körlüğünün önlenmesinde çok önemli bir rol oynar ve bu da daha iyi olmanıza yardımcı olur. 15 cm uzağı görmek için gözlük takma zorunluluğundan kurtulmuşsunuz. Bu nedenle beslenmenize havuç eklemek, bulanık görmeden kurtulmanıza ve gözlükleri önlemenize yardımcı olacaktır.

göz

2- CİLT SAĞLIĞI 

Havuç, vücudunuzun ve cildinizin dışarıdaki kirleri uzak tutmasına ve serbest radikallerin verdiği hasarla mücadele etmesine yardımcı olan karotenoidler ve C vitamini gibi antioksidanlarla doludur, bu da sağlıklı bir cildi destekler.Havuçta bulunan C vitamini miktarı aynı zamanda kollajen üretimine de yardımcı olarak cildinizin genç ve elastik kalmasını sağlar.Tazeleyici, çıtır çıtır ve besinlerle dolu hızlı bir yemek için, biraz havuç ve lahanayı rendeleyin ve ardından bunları asılı lor veya kremalı sosla karıştırın. Karışıma biraz fındık ekleyin ve havuçlu lahana salatanızın cips veya ekmekle tadını çıkarın.

cilt

3- GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK 

İyi bir B6 ve C vitamini kaynağı olan havuç, bağışıklık sisteminizin kurumaya kalmamasını sağlar. Her iki vitamin de güçlü bir bağışıklık sistemine katkıda bulunur ve karşınıza çıkan her türlü enfeksiyon, grip veya hastalığı uzak tutmaya yardımcı olur. Ayrıca B6 Vitamini, enfeksiyon sonrası hızlı iyileşmenize yardımcı olan antikorların üretimini destekler.

Bakımlı ve güzel tırnakların sırrını ne? Protez tırnak hakkında her şey burada! Bakımlı ve güzel tırnakların sırrını ne? Protez tırnak hakkında her şey burada!

4- SİNDİRİM SİSTEMİNİN DOSTU 

Havuç, sağlıklı bir sindirim sisteminin sürdürülmesi için önemli bir kaynak olan lif açısından zengindir. Gün boyunca enerjik ve aktif kalmanıza yardımcı olan sağlıklı bir bağırsak ve düzenli bağırsak hareketini destekler.Ayrıca lif kabızlığı ve şişkinliği önler, böylece kötü bir gün geçirmezsiniz. Harika bir tarif için normal şeker yerine stevialı gajar ka helva yemeyi deneyin. Havuçları ince ince rendeleyin ve ardından karışımla haşlayıp koyulaşmasını bekleyin.Son olarak şeker yerine damak tadınıza göre steviayı ekleyin, düşük kalorili bir tatlı yaratmış olacaksınız.

5- KİLO VERMEYE YARDIMCI 

Havuç, düşük kalorili ve düşük yağ içerikli olması nedeniyle kilo vermek veya kilonuzu korumak için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca, tok ve tok hissetmenize yardımcı olan su ve lif seviyeleri yüksektir.

Doyurucu doğası açlığın bastırılmasına yardımcı olur ve gereksiz atıştırma dürtüsünü azaltır. Havuç, besin açısından zengin profiliyle öğün aralarında aşırı yemeyi azaltarak kilo kaybına destek olur.

kilo verme

6- KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR 

Havuç, sindirim sistemindeki kolesterolün bağlanmasına yardımcı olan ve kan dolaşımına emilimini önleyen çözünür lif içerir. Bu, kötü kolesterol seviyelerinin düşürülmesine ve kalp sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunabilir.Bir fincan dilimlenmiş havuç veya karışık sebzelerinize veya hatta salatalarınıza havuç eklemek, sizi tok tutarken kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.

7- KANSER RİSKİNİ AZALTIR 

'Havuç Tüketimi ve Kolorektal Kanser Riski: 57.053 Danimarkalının Prospektif Kohort Çalışması' başlıklı bir çalışmaya göre, "Havuç tüketimiyle ilgili çeşitli meta-analiz çalışmaları, havuçların farklı türdeki sebzelerin gelişmesine karşı koruyucu bir sebze olarak merkezi bir rol oynadığını göstermiştir. kanserlerden.Havuçların kanseri önleyici bir rolü makul çünkü bunlar, çok sayıda in vitro çalışmada anti-proliferatif ve anti-inflamatuar aktivite gösteren biyoaktif poliasetilenik oksilipinler falcarinol (FaOH) ve falcarindiol'ün (FaDOH) ana besin kaynağıdır."

8- BEYİN SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR 

Havuçta beyin sağlığı için önemli olan çeşitli besinler bulunur. K1, folat ve potasyum gibi vitaminler bilişsel işlevin desteklenmesinde, hafızanın korunmasında ve öğrenmenin kolaylaştırılmasında önemli bir rol oynar. Deneyebileceğiniz bir diğer güzel tarif ise havuç kızartmasıdır.Patates kızartmasını çıtır çıtır pişirmek için hava fritözünüz veya mikrodalga fırınınız varsa bu çok işe yarayacaktır.Birkaç havuçu kabaca doğrayın, zeytinyağı ve seçtiğiniz biberle yağlayın, ardından patates kızartmasına harika bir alternatif için fırında pişirin veya gevrekleşene kadar kızartın.

9- SAĞLIKLI NEFES 

Havuçlar doğal olarak gevrek ve liflidir, bu da tükürük üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Tükürük, yiyecek parçacıklarının ve bakterilerin ağızdan uzaklaştırılmasına yardımcı olarak çürük ve diş eti hastalığı riskini azaltır.Havuç, çürüklerle savaşan bir sebze olarak selamlanıyor, çünkü çıtır çıtır çiğ havuç çubukları çiğnenerek doğal bir diş fırçası görevi görüyor. Çiğneme eylemi diş etlerinize masaj yapar ve bu parlak sebze, plaklara saldıran keratinin yanı sıra hassas diş minesini güçlendirmek için çok önemli olan A Vitamini açısından da zengindir.

10- GÜÇLÜ SU DEPOSU 

Sert bir dokuya sahip olmalarına rağmen havuçların etkileyici miktarda su içeriği vardır, yani havucun %90'ı sudan oluşur. Bu özellikle sıcaklıklar yüksek olduğunda veya düzenli egzersiz veya ağır kaldırmanın sizi tükettiği durumlarda faydalıdır.Bu nedenle, diyetinize havuç eklemek, normal içme suyuyla birlikte optimum sıvı alımını sağlamanın basit ve etkili bir yolu olabilir.