Anavatanı Afrika olan bu bitkinin geçmişte yüze olan faydaları fark edilmiş ve sonrasında cilt bakım ürünlerinde kendisine sıklıkla yer bulmuştur. Aloe vera bitkisi özellikleri saymakla bitmez. Bitkinin en önemli özelliklerinden bir tanesi yoğun nemlendirici etkisidir. Bu yoğun nemlendirici özelliği nedeniyle kozmetik ve cilt bakım alanlarında kendisine yer bulmaktadır.

Aloe vera bitkisi şifalı olarak nitelendirilebileceği yerleri kabuk ve jel kısımlarıdır. Kabuk kısmı genellikle medikal alanlarda kullanılır. Jel ise yaprağın iç kısmından çıkar ve renksiz bir sıvıdır. İçeriğinde 12 vitamin, 20 mineral ve 10 amino asit bulunur ve bu anlamda oldukça fazla faydası söz konusudur.

ALOE VERA ÖZELLİKLERİ
Bitki çeşitleri içerisinde aloe vera bitkisi en şifalılardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Çünkü az önce de belirttiğimiz gibi amino asit, mineral ve vitamin bakımından zengindir. Aloe vera bitkisi ile üretilen ürünler toksinlerin vücuttan atılmasına katkıda bulunur. Ayrıca hücre yenilenmesine de destek verir. Zaman içerisinde vücutta üretimi yavaşlayan kolajenin üretimine yardımcı olur. Nemlendirici özelliği sayesinde ciltte canlı, aydınlık ve taze bir görünüm oluşmasına katkı sağlar.

Aloe vera bitkisi nemlendirici özelliği sadece cilde değil saçlara da iyi bir bakım sağlamaya yardımcıdır. Yağlandırmadan nemlendirmeye yardımcı olan aloe vera saçlı deriyi yumuşatır ve kepek sorununun önüne geçmeye yardımcı olur. Saç derisi üzerindeki sivilce gibi oluşumların engellenmesine katkı sağlar. Saçlardaki koparak kırılmaların engellenmesine yardımcıdır. İçeriğindeki keratin sayesinde saçlar çok daha canlı, parlak ve dolgun bir form alır.


CİLDE FAYDALARI

Aloe vera bitkisi cildin ihtiyaç duyduğu bileşenleri sağlamaya yardımcıdır. Dokuların daha hızlı toparlanmasına katkıda bulunur. Cildin üst tabakasındaki sivilce ve akne gibi oluşumların engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca cilt üzerindeki ton farklılıklarını eşitlemeye de katkı sunar. Cildi yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkisi vardır. Güneş ışınlarının cilde verebileceği tahribatı engellemeye yardımcı olur. Yüz bölgesinde daha canlı, aydınlık ve sağlıklı bir görünüm elde edilmesine katkıda bulunur.

NASIL KULLANILIR?
Kozmetik ve dermokozmetik sektöründe aloe vera içeren pek çok krem, serum, cilt temizleyici, vücut losyonu ve makyaj malzemesi bulunuyor. Cilt tipine uygun olarak alınabilecek bu ürünler ile aloe veranın etkisinden faydalanmak mümkündür.

Yağlı ciltler için geliştirilen aloe vera içerikli ürünler parlama sorununun giderilmesine yardımcı olurken sebum dengesini de ayarlamaya katkı sağlar. Bunun yanında kuru ciltler için geliştirilmiş ürünlerde yoğun bir nemlendirici etki gösterir. Farklı formlarda üretilen aloe vera içerikli ürünler yine kendi formuna uygun olarak uygulanabilir. Özellikle jel formundaki aloe vera ürünler rahat kullanımı ile tercih sebebi olmaktadır.

Make Your Own Aloe Vera Gel Make Your Own, Diy Aloe Gel Sandbetweenmypiggies Com

SAÇLARA DA UYGULANABİLİR

Aloe vera jel kolay uygulama sağlayan formu ve çabuk emilen yapısı ile ciltte etkisini hızlı bir şekilde göstermektedir. Kullanırken jelden ufak bir parçayı pamuğa alarak cilde uygulamak yeterlidir. Jeli nemlendirici olarak yüzün tamamına uygulamak mümkündür. Ancak direkt uygulanabileceği gibi aloe vera jeli rutin bakım kreminin içerisine bir parça karıştırarak da uygulamak mümkündür.

Ciltte ferahlatıcı bir etki sağlamaya yardımcı olan jel ayrıca saçlara da uygulanabilir. Saç diplerinden başlayarak uçlara doğru uygulamak ve bir süre bekledikten sonra durulamak yeterlidir. Ayrıca bu jeli saçlarda besleyici özelliği ile bilinen esansiyel yağlarla karıştırarak uygulamak ve daha etkili bir sonuç almak da mümkündür.

Aloe vera bitkisi ile üretilen jeli ağda sonrasında cilde uygulanarak cildin yatışması sağlanabilir. Yüzde maske olarak da uygulanabilen jel hem tek başına hem de farklı bileşenlerle karıştırılarak uygulanabilir. Aloe vera bitkisi ile formüle edilen yüz maskesi yoğun nemlendirici etkisi ile cildin tazelenmesine yardımcı olur.

Güçlü saçlar keratinde saklı! Keratin bakımın faydaları.. Güçlü saçlar keratinde saklı! Keratin bakımın faydaları..

15 dakika kadar bekleyip durulanan maske ciltte hızlı bir şekilde etkisini gösterebilmektedir. Ciltte ferah bir etki bırakmakla beraber yüz bölgesinde daha canlı ve pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır.


Makyaj bazı içerisinde de kullanılan aloe vera uygulanan makyajın gün boyunca sabit kalmasına yardımcı olur. Uygulanan makyaj bazı cildin nemlendirilmesine katkı sağlar. Sadece güzel bir görünüm sağlamakla kalmaz cildin beslenmesine de destek olur. İçeriğindeki gliserin sayesinde cildi nemlendirirken ağırlaştırma yapmaz. Gün boyunca taze bir makyaj görünümü bırakır.

Organik aloe vera bitkisi içerikli el kremi kuru ve hassas ciltlerin anında nemlenmesine yardımcı olur. Ellerde yumuşak bir his bırakır ve gün boyunca nemli kalmasına katkıda bulunur. Özellikle hassas ciltlerin rahatlamasına ve canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Çevresel faktörlere karşı ellerin gün boyunca korunmasına katkıda bulunur.

Güneş sonrası jel ise içeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı olur. Cildin yenilenme sürecine katkıda bulunur. Ciltteki ton eşitsizliklerini gidermeye ve güneş ışınlarının verdiği tahribatı onarmaya destek olur. Güneş sonrasında kuruyan cildin toparlanmasına katkıda bulunur. Güneşten etkilenen cilde uygulandığında cildin hızla yeniden canlanmasına ve kuruluğun giderilmesine yardımcı olur.

Aloe vera içerikli yüz peelingi ise ciltteki siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur. Ciltteki pürüzleri gidererek sağlıklı, canlı bir görünüm oluşturmaya katkı sağlar. Temizlenen cilt daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Kısa bir uygulama ile ciltte arzu edilen kusursuz görünüme kavuşmak mümkün olabilmektedir.

Editör: Bülent Makar