Profesyonel makyaj tüyoları! Yüz şekline göre makyaj nasıl yapılmalı? Profesyonel makyaj tüyoları! Yüz şekline göre makyaj nasıl yapılmalı?

Güneş kremi kullanmak için nedenler dendiğinde akla pek çok madde gelmektedir. Bu ürünler cildi yalnızca güneşten korumaz aynı zamanda cilde bakım yaparak cilt sağlığını koruyan önemli yardımcılardır. Pek çok kozmetik markasına baktığımız zaman karşımıza çeşit çeşit güneş kremi örnekleri çıkmaktadır. Bunca ürün çeşitliliği ve markaların çalışmaları da bizlere bu ürünlerin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Peki neden? Güneş kremi kullanmak için nedenler nelerdir diye sıralamak gerekirse karşımıza ilk olarak şu maddeler çıkacaktır;

  • Ciltte oluşabilecek yanıkları önler,
  • Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur ve kalkan görevi görür,
  • Oluşabilecek cilt kanseri gibi hastalıkların önüne geçer,
  • Cildin erken yaşlanmasını önler,
  • Ciltte mimik ya da cilt yapısı ile ilgili oluşabilecek ince çizgi görünümünü engeller,
  • Güneşe bağlı ciltte oluşacak kahverengi lekelenmeleri önler,
  • Ciltteki renk tonu eşitsizliklerini önler,
  • Cildi nemlendirir.

Tüm bu özelliklerine bakıldığında güneş koruyucu ürünler kullanmak için nedenler gayet net bir şekilde kendini göstermektedir. Cildini seven ve onu her daim korumak isteyenlerin güneş kremi kullanmaması gibi bir neden olamaz, olmamalıdır da. Nemlendirici krem ürünleri ile de cilt desteklenebilir. Cilt bakımında her şey bir bütündür ve adımlara dikkat edilmelidir.

krem

GÜNEŞ KREMLERİ KIŞIN KULLANILIR MI?

Evet güneş kremleri kışın da kullanılır. Bu ürünlerin kullanımı hakkında en fazla karşılaşılan sorun ve hata da bu konudur; güneş kremlerinin kışın ya da kapalı havalarda da kullanılması gerektiği konusu. 

Yazın güneş ışınları cildi daha fazla yıpratıcı bir etkiyle yer yüzüne ulaşır. Ve bu durum cilt üzerinde pek çok olumsuz etki oluşturur. Bu olumsuzlukları önlemek için uzmanlar yaz mevsiminde mutlaka güneş kremi kullanılması gerektiğini söylemektedir. Ancak güneş kış aylarında da cilt üzerinde yine olumsuz etkiler oluşturur. Öncelikle şunu çok iyi bilmek gerekir ki, güneş ışınları her ne kadar D vitamini deposu olsalar ve vücut bu vitamine ihtiyaç duysa da cildin asla dostu değildir. Kışın güneş ışınları yaz mevsiminde olduğu için fazla etkili değildir ancak yine de cilt üzerinde açık bir şekilde olumsuz izler bırakmaktadır. Karlı havalarda da tıpkı yaz mevsiminde olduğu gibi güneş kremi kullanmak gerekir. Çünkü karın beyaz zeminine yansıyan ve oluşturduğu parlaklık ile cildi yıpratan bu yansımalar da yine cildi olumsuz etkilemektedir. Tüm bu etkiler nedeniyle mevsim farkı gözetmeksizin güneş kremleri her mevsim kullanılmalıdır. 

krem

GÜNEŞ KREMİ NASIL KULLANILIR?

Güneş kremleri de tıpkı nemlendiriciler gibi direkt cilde uygulanabilen ve yumuşak hareketlerle tüm cilde yedirilen ürünlerdir. Son zamanlarda stick formlarıyla da fazlasıyla tercih edilen güneş kremleri, makyaj altına da rahatlıkla kullanılabilir. Dışarıya çıkmadan hemen hemen 30 dakika önce uygulanması gereken güneş kremleri, özellikle güneşin yoğun ve dik açılarla geldiği yaz mevsiminde günde 2 kez tekrarlanabilir. Yağ bazlı temizleyici ile gün sonunda güneş kremi, makyaj, toz gibi tüm kalıntılar ciltten arındırılabilir.