İdrar kaçırma hayati tehlike içeren bir sorun olmamakla birlikte yaşam kalitesini sosyal anlamda da olumsuz etkiliyor. Sürekli ıslaklığa ve ped taşımaya bağlı olarak enfeksiyonlara da neden oluyor. Birçok hasta grubu hala bu sorunu dile getirmekten çekiniyor.

İDRAR KAÇIRMA

Stresle nasıl başa çıkılır? Stresle nasıl başa çıkılır?

Doç. Dr. Ozan Doğan, gelişmiş teknoloji ile beraber Türkiye’de henüz yeni uygulanan ve gelişen kozmetik, jinekoloji  ameliyatlarında bir çığır açarak yapmış olduğu önemli ve öncü ameliyatları ile beraber pek çok insana yardım ediyor. 

İDRAR KAÇIRMANIN NEDENLERİ NELERDİR? 

İstemsiz olarak idrar kaçırma sorunu günümüzde birçok kişinin problemi haline gelmiştir. Bununla beraber sağlıklı kadınlar da görülebilen bir hastalıktır. Kişilerin yaşam kalitesi olumsuz etkilenerek özgüvenlerinde azalma meydana gelmektedir. Kişiler idrarlarını tutamadıkları zamanlarda sokağa bile çıkmaya korkmakta ve insan içine çıkamamaktadırlar. İdrar kaçırmanın pek çok sebebi vardır, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Doç. Dr. Ozan Doğan kişilerin neden böyle bir durum yaşadığını şu şekilde açıklıyor:
 

  •   Yaş çok önemlidir, her yaşta görülse de ileri yaşlardaki kadınlar bu sorunu yaşama riskleri artmaktadır.
  •   Menopoza giren kadınlar östrojen eksikliğinden dolayı menopoz döneminde idrar kaçırma yaşayabilirler.
  •   Genç yaşta doğum yapmak, çok dayıda doğum yapmak ve zor doğumlar.
  •   İdrar yolunda oluşan enfeksiyonlar, obezite.
  •    Alkol, sigara gibi kullanımlar.
  •    Geçirilmiş ameliyat sorunları, rahmin alınması v.s.
  •   Çeşitli hastalıklar inme, şeker hastalığı, nörolojik hastalıklar olmaktadır.

idrar kaçırma

İDRAR KAÇIRMA TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Yeni teknolojik çözümlerde öncü isimlerden olan, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Doç. Dr. Ozan Doğan yeni yöntemler ile beraber kesin çözümler sunuyor.. Bununla beraber ameliyat kararı verilebilir ve kişilerin yaşamlarında köklü değişiklikler yapılabilir. Özellikle kişilerin fazla kilolarını vermesi, kahve çay gibi tüketimlerden kaçınması, kabızlığa sebep olacak yiyecek ve içeceklerden kaçınması gerekmektedir. Bununla beraber kişilerin düzenli spor yapması ve doktorların önerdiği şekilde tedavi süresine geçmesi önemlidir.

idrar kaçırma

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Doç. Dr. Ozan Doğan bu dönemlerde kişilerin olabildiğince idrar torbası ve pelvik tabanlı kasları güçlendirecek hareketler yapmasını öneriyor. Bunun sebebini ise tedavinin hızlı sonuçlanması ve kişilerin kısa süre içerisinde normal yaşantısına dönmesini kolaylaştırmak olarak açıklıyor. 


 

eliyatlarında bir çığır açarak yapmış olduğu önemli ve öncü ameliyatları ile beraber pek çok insana yardım ediyor. 

Editör: TE Bilişim