İstirahat halindeyken görülen el titremesinin genellikle Parkinson’a işaret ettiğine dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, “Hareket halinde olan titreme ise ailevi ya da esansiyel tremor yani ilaçlara yan etki olan iyi huylu titremelerdir. Vitamin eksikliği gibi durumlar el titremesine neden olmaz. Kişinin hayatını olumsuz etkileyecek düzeyde olan titremeler için kişiye ilaç verilebilir" dedi.

HANGİ DURUMLARDA EL TİTRİYOR? 

El titremeleri toksik ve metabolik sebeplerle görülebilir. Psikiyatrik ilaçların yan etkileri, tiroit fonksiyonlarındaki sorunlar, nörolojik beyin hastalıkları ve Parkinson gibi hastalıkların el titremesine sebebiyet vermesi olasıdır.

El titremesinin sebebini anlamak için hangi durumlarda olduğunu araştırmak gerekir. İstirahat halindeyken mi görülüyor ya da hareket halindeyken mi görülüyor önce buna bakmak gerekir. İstirahat halindeyken el titremesi genellikle Parkinson hastalarında görülür. Hareket halinde olan titreme ise ailevi ya da esansiyel tremor yani ilaçlara yan etki olan iyi huylu titremelerdir.

VİTAMİN EKSİKLİĞİ EL TİTREMESİNE NEDEN OLMAZ

Yaygın inanışın aksine vitamin eksikliklerinde el titremesi görülmez. Ancak bazı durumlarda alkol tüketimi yoğun olan kişilerde B grubu vitamin eksikliği kaynaklı görülebilir. Sağlıklı beslenen bireylerde ise el titremesi olmaz.

Antidepresan ilaçları, iki uçlu duygu durumu hastalığında kullanılan duygu durumu düzenleyici ilaçlarda el titremesi ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda iki farklı strateji değerlendirilebilir. Birincisi el titremesi yapan ilacın azaltılması veya kesilmesi gerekebilir. İkinci olarak eğer ilacı azaltmak mümkün değil ise yanında el titremesini azaltacak ikinci bir ilaç eklenmesi gerekebilir.” 

BAZI TİTREMELER GENETİK GÖRÜLEBİLİR

Sıcak Havalar ve Kilo Kontrolü: Doğal yollarla sağlığınızı koruyun! Sıcak Havalar ve Kilo Kontrolü: Doğal yollarla sağlığınızı koruyun!

El titremesinin çok fazla nedeni vardır. Ama çoğu da ciddi hastalıklara bağlı değildir. Gençlerde daha basit nedenlere bağlı olabilmektedir. Bazı titremeler de genetik olarak görülmektedir. Yaşlı bireylerde kişi hareketsizken görülen el titremeleri genelde Parkinson hastalığını düşündürmektedir. Tanıyı anlamak için de muayene edilmesi gerekir. Gençlerde genellikle heyecan yapıldığı zaman, eşya taşıdığı zaman ve ailevi özelliği yüksek olan esansiyel tremor olan hastalıkta görülmektedir.

Genel olarak kişinin hayatını rahatsız edecek boyutta ise el titremesini azaltacak ilaçlar verilebilir. İlaç yan etkisine bağlı olarak görülen titremelerde ise ilaçların dozajı düzenlenerek titreme en aza indirilmeye çalışılır. Parkinson titremesi istirahatte görülen bir durumdur. Parkinson ilaçları kullanılır ve beyindeki dopamin miktarını artıran ilaçlar sayesinde titremede belirgin düzeyde düzelme görülür. Yanı sıra bütün ilaçlara yanıtsız el titremesi veya çok fazla kafa titremesi, bacak titremesi ve gövde titremesi gibi durumlarda ise girişimsel yöntemler kullanılabilir. Örneğin bu tür durumlarda beyin pili takılması ve beyin ameliyatları yapılabilir. 

Editör: MagazinBurada Editör