Hakkında "nitelikli cinsel saldırı" ve "tehdit" suçlamasıyla fezleke düzenlenen Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in dokunulmazlığı kaldırıldı. Dokunulmazlığı kaldırılan Çelik, Ağır Ceza kapsamına giren suçlamalar nedeniyle Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanabilecek.

hdp tuma çelik halay

TBMM Genel Kurulu'nda, seçim çalışmaları sırasında D.K. adlı kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılması önerisi kabul edildi. Hakkında fezleke hazırlanan Çelik ile ilgili Hazırlık Komisyonu'nun raporu oylanarak kabul edildi.

tuma çelik halkların demokratik partisi

Cinsel saldırı ve tehdit ile suçlandıktan sonra HDP'den ihraç edilen Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılmasına oy çokluğu ile karar verildi.

tuma çelik hdp halay

Milletvekili dokunulmazlığı kaldırılan Tuma Çelik hakkında soruşturma ve kovuşturmaya devam edilebilecek. Böylelikle Çelik'in yargılanmasının da önü açılmış oldu.

tuma çelik tbmm

Çelik'in yargılanarak ceza alması halinde milletvekilliği de düşürülebilecek.

YAZIŞMALARI BÖYLE DEŞİFRE OLMUŞTU

Tuma Çelik'in tecavüz iddialarıyla gündeme geldiği D.K. ile yaptığı yazışmalar da ortaya çıktı. Soruşturma dosyasında ve meclise gönderilen fezlekede yer alan cep telefonuyla yapılan yazışmada, Çelik'in D.K.'yı tehdit ettiği ifadeleri yer aldı. Tuma Çelik ile D.K. arasında 2019 yılının Mart, Nisan ve Ağustos aylarında yapılan yazışmalar şöyle:

28 Mart saat: 10.04: - D.K: Umurumda değil yaşayıp yaşamamam ama sana inat iyi olacağım ve dimdik ayakta kalacağım. Hesabını soracağım sana.

28 Mart saat: 17.22: - D.K: Bir nevi çocuklarımla tehdit ediyorsun.

2 Nisan saat: 11.09: - D.K: Sana niye acıyayım?

Tarihin en büyük sel felaketi: Hayatını kaybedenler 3 bine ulaştı! Tarihin en büyük sel felaketi: Hayatını kaybedenler 3 bine ulaştı!

2 Nisan saat: 11.49: - D.K: Sen bana acıdın mı, ben sana acıyayım.

2 Nisan saat: 12.29 - D.K.: Bana yaptıklarını yanına bırakmayacağım.

22 Nisan saat: 11.49 - D.K.: Hayatımı aldığın yerdeyim.

22 Nisan saat: 13.46 - D.K.: Beni yollara düşürdün.

22 Nisan saat: 14.07 - Tuma Çelik: Herkes hata yapar ve hayat pişmanlıkla doludur. Yazdıklarına bir daha bak. Devam etme. Bir de yazmadan önce sonuçlarını bir düşün.

1 Ağustos: D.K. - Telefonumda kayıtlı tek yazıya da dokunmamışım. Aramalar dahil. Hayatımla oynamanın hesabını soracağım.

1 Ağustos saat: 10.20 - Tuma Çelik: O zaman yazmaktan vazgeç. Hemen şimdi.

Editör: TE Bilişim