Kullanıcıların şifre paylaşımı yaparak bir hesabı birden çok kullanıcı ile kullanmasına karşı güvenlik önlemi alacağı konuşulan Netflix, harekete geçti.

Netflix kullanıcılarına kötü haber geldi: Artık şifre paylaşmak için ek ücret ödenecek

Simge Sağın'dan bomba Icardı itirafı! "Aklıma geliyor!" Simge Sağın'dan bomba Icardı itirafı! "Aklıma geliyor!"

ABD'li müşterileri için oluşturduğu yeni ücretler tarifesini açıklayan şirket, kullanıcıların ayda ek 8 dolar karşılığında hesap bilgilerini paylaşabileceğini duyurdu. İngiltere'de ise bu ücret 5 sterlin olarak belirlendi. Bu seçenekleri yalnızca standart ve premium planını kullanan müşteriler tarafından kullanılabileceği belirtildi.

Netflix, ABD ve Kanada'daki 30 milyon kullanıcı dahil olmak üzere, dünya çapında toplamda 100 milyon hanenin ödeme yapmadıkları halde bir Netflix hesabı kullandıklarını açıkladı. Geçtiğimiz yıl Latin Amerika'da başlayan şifre paylaşımına yönelik baskı Netflix'in kullanıcılardan daha fazla gelir elde etme stratejisinin önemli bir parçası olarak yorumlandı.

Netflix kullanıcılarına kötü haber geldi: Artık şifre paylaşmak için ek ücret ödenecek

Öte yandan İspanya'da bu strateji tam tersinde etki gösterdi. Uygulamanın hayata geçirilmesi sonrasında İspanya'da ek bir hesap için 5,99 euro ücret alınmaya başlandı. Şirket yılın ilk üç ayında bir milyondan fazla abone kaybetti.