Ünlü prodüktör Amerika yolcusu! Ünlü prodüktör Amerika yolcusu!

Daha çocuk yaştayken kamera karşına geçtiği Leon filmiyle şöhreti yakalayan Natalie Portman artık 43 yaşında, Oscar da dahil sayısız ödülün sahibi,  Hollywood’un en büyük yıldızlarından biri.

Ancak nice kadın oyuncu gibi onun da kariyerinin başlangıcında yaşamak zorunda kaldıkları oldukça düşündürücü.

Natalie Portman 1994 yapımı, ülkemizde Leon: Sevginin Gücü adıyla gösterime giren filmle kamera karşısına geçtiğinde sadece 13 yaşındaydı.

Babası yaşında bir katille kurduğu dostluğun konu edildiği filmde 12 yaşında Mathilda adında bir kızı canlandıran Portman bu ilk filmiyle dünya çapında tanındı.

natalie portman

1999’da Star Wars serisinin devamında canlandırdığı Padmé Amidala rolü ise adının Hollywood’un dev isimleriyle birlikte anılmasını sağladı.

2004’te ilk Oscar adaylığını yardımcı kadın oyuncu dalında aldı ve 2010’da Black Swan filmiyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kaldırdı.

30 yıla yaklaşan oyunculuk kariyerinde hep en iyi yönetmenlerle çalıştı,  ve sektörün en saygın isimlerinden biri haline geldi.

natalie portman1

Ancak #metoo hareketiyle ortaya çıkan taciz olaylarından kariyerinin başında o da nasibini aldı.

Natalie Portman, Leon filmindeki karakteriyle ilgili “Bana kariyerimi veren roldü, ancak benim yaşımdaki bir çocuğun oynaması için de fazla cüretkardı” ifadelerini kullandı.

Film gösterime girdikten sonra ünlenen ve hayran mektupları almaya başlayan Natalie Portman, açıp okuduğu ilk mektupta yaşadığı korkunç hisleri dile getirdi.

“Elime geçen ve heyecanla açtığım ilk hayran mektubum kocaman bir adamın benimle ilgili tecavüz fantezilerini anlattığı bir mektuptu” diyen Portman “Çocukken cinsel obje haline getirilmek benden kendi cinselliğimi alıp götürdü, çünkü bundan korkar hale geldim” dedi.

natalie portman3