Merve Dizdar, Cannes Film Festivali'nde ödül kazanan ilk Türk kadın olarak Türk sinemasına adını altın harflerle yazdırdı. 

F4BBC803-577E-4ADC-8AFE-A8DE2CEF78F7

Aslı Bekiroğlu sezonu açtı! Aslı Bekiroğlu sezonu açtı!

Nuri Bilge Ceylan imzalı 'Kuru Otlar Üstüne' filminde hayat verdiği 'Nuray' karakteriyle 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü alan Merve Dizdar, Cannes Film Festivali'ndeki konuşmasıyla hem tebrik edildi hem de eleştirildi.

photo1685282875Dizdar konuşmasında, "Filmde canlandırdığım 'Nuray' karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak 'Nuray’ın ve Nuray'ların duygusunu doğduğu günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Bu ödülü, 'Nuray' ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen güzel tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum" dedi.

88B67B5C-C4C0-4C98-8A07-79797D00C2BD

Dizdar'ın konuşması bazı kişilerden destek görürken bazı kişilerden de eleştiri aldı.

Dizdar'ı eleştirenler arasında sunucu Ebru Şancı da vardı. Şancı, "Biz Afganistan değiliz, Pakistan değiliz, biz bir İran değiliz. Biz yine de laik bir ülkenin laik kadınlarıyız. Evet her ülkede sorunlar olabilir inşallah bir çözüm bulunacağına inanıyorum. Ama keşke dünyanın gözü önünde ülkemizi bu şekilde tasvir etmeseydi. Kol kırılır yen içinde kalır, her ülkenin vardır, dünyanın izlediği bir platformda kendi vatanını eleştiremezsin ya!" diyerek yaşadığı burukluğu dile getirdi.

merve2