Eurovision Şarkı Yarışması'nın 67.'si bu hafta gerçekleşiyor. Finali 13 Mayıs akşamı yapılacak olan yarışmanın final yarışmacıları belli oldu. Toplamda 26 ülkenin performans sergileyecekleri Eurovision Şarkı Yarışması'nda finalde yer alacak ülkeler, performans sırasına göre şöyle olacak:

Eurovision finalinde hangi ülkeler yer alıyor?

37 ülkenin şampiyonluk için mücadele ettikleri Eurovision'da Avusturya, Portekiz, İsviçre, Polonya, Sırbistan, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İspanya, İsveç, Arnavutluk, İtalya, Estonya, Finlandiya, Çekya, Avustralya, Belçika, Ermenistan, Ukrayna, Norveç, Almanya, Litvanya, İsrail, Slovenya, Hırvatistan ve Birleşik Krallık yer alıyor.

2012 yılında İsveç adına yarışan şarkıcı Loreen, bu yıl Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkesini bir kez daha temsil etti.

2012'de "Euphoria" şarkısıyla İsveç'i temsil eden ve yarışmada birinci olan şarkıcı, "Tattto" şarkısıyla bu yıl yine favoriler arasında yerini aldı.

İngiliz şarkıcı Rita Ora, gecede performans sergiledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Çok büyük beklentilerimiz var! Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Çok büyük beklentilerimiz var!

Büyük final 13 mayıs'ta
Eurovision için geri sayım başladı. Bu yılki final 13 Mayıs’ta Liverpool’da yapılacak. İngiltere, 25 sene sonra ilk kez yarışmaya ev sahipliği yapmış olacak. 

Oylama nasıl yapılıyor?
Eurovision’da yarı finaller halk oylamasıyla belirleniyor ancak finalistin belirlenme şekli daha farklı.

26 ülkeden birer temsilci belirleniyor. Final performanslarını değerlendiren jüri bir araya geliyor ve belirlediği en iyi 10 performansa ise 12, 10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 ve 1 olmak üzere puan veriyor. Sonuçlar gece içerisinde açıklanıyor.

Daha sonra ise yarışan ülkelerin izleyicileri, yine aynı puanlama sistemine göre oylama yapıyor. Dünya çapındaki oylamalar, bir ülke gibi birleştirilip sayılıyor.