Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Akbelen Ormanı'nda 6 gündür ağaç kesimine karşı köylüler ve köylülere desteğe gelen çevreciler mücadele ediyor.

Bu süreçte jandarmanın sayısız kez saldırısına ve gözaltılarına maruz kalan köylüler ve çevreciler, ağaçları korumaya kararlı olduklarını aktarıyor. Köylüler, ormanın onlar için geçim ve yaşam kaynağı olduğunu vurgulayarak gelecek nesillere bırakacak oldukları miras olduğunu vurguluyor.

Akbelen Ormanı'nda vatandaşların Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji'nin maden sahasını genişletmek için gerçekleştirdiği ağaç kesimine karşı mücadelesi sürüyor. Bölgede bulunan jandarma, ağaçlara sahip çıkan vatandaşlara, direnişlerinin üçüncü gününde de biber gazıyla müdahale etti. Gündüz ara ara yapılan biber gazlı müdahaleler akşam saatlerinde daha da sertleşti. Vatandaşların gözaltına alınmaya başladığı öğrenildi.

Çam ve zeytin ağaçlarının bulunduğu ormanda, köylülerin direnişiyle iki yıldır engel olunan kesime önceki gün yeniden başlandı. Dün ise ağaç kesimine engel olmak isteyen yaşam savunucularına jandarma biber gazıyla müdahale etti. Vatandaşlardan bazıları bayıldı.

İkizköylüler ve yaşam alanı savunucuları, Muğla Milas’ta Akbelen Ormanı'ndaki ağaçların kesilmesini engellemek için ağaçlara sarıldı. Bölgeye gelen jandarma, yurttaşları ve iki gazeteciyi gözaltına aldı. Gazeteciler Zeynep Kuray ve Cihan Başakçıoğlu serbest bırakılırken yaşam savunucusu Deniz Gümüşel'in ise gözaltında tutulduğu öğrenildi.

Köy halkı 3 gündür Akbelen Ormanı'ndaki ağaç katliamına karşı direnmeye devam ediyor. Üç gündür süren kesim işlemine karşı direnen köylüler ve yaşam alanı savunucuları sabahın ilk saatlerinde tahribatı engellemek için kesim alanına girdi.

Hukuki süreç başladı! İnci Taneleri dizisi yayından kalkabilir Hukuki süreç başladı! İnci Taneleri dizisi yayından kalkabilir

Kesimlerin Orman Genel Müdürlüğü tarafından değil Limak şirketi tarafından yapıldığını belirten yaşam alanı savunucuları, kesime izin vermeyeceklerini söyleyerek ağaçlara sarıldı. Jandarma ekipleri, buradaki köylülere de müdahale ederek alandan çıkardı.

AKBELEN NEREDE?

Ege'nin incisi Muğla'nın Milas ilçesine bağlıdır. Akbelen Ormanı İkizköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alır. Akbelen doğal güzellikleri ile ün salmıştır.

AKBELEN ORMANI NEREYE, HANGİ İL VE İLÇEYE BAĞLI?

Muğla Akbelen Ormanı, Muğla'nın Milas ilçesindeki İkizköy Mahallesi'nde yer almaktadır. Orman, 740 hektarlık bir alanı kaplamaktadır ve çam, meşe, kızılağaç, kestane ve çınar gibi ağaçlara ev sahipliği yapmaktadır. Orman, aynı zamanda çok sayıda kuş ve hayvan türünün yaşam alanıdır. Akbelen Ormanı, Muğla'nın önemli bir ekolojik değeridir ve korunması gerekmektedir. Orman, İkizköylülerin geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık için önemli bir ekosistemdir. Ayrıca, orman, bölgedeki su kaynaklarını da beslemektedir. Akbelen Ormanı, 2019 yılında madencilik faaliyetleri için tahsis edilmişti.

TÜRKİYE'DE KAÇ AKBELEN VAR?

Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinde Akbelen adında yerler bulunuyor. İşte ülkemizdeki "Akbelen"ler ve bağlı oldukları il ve ilçeler...

Akbelen, Tokat, Tokat ili merkez ilçesine bağlı köy.

Akbelen, Kavak, Samsun ili Kavak ilçesine bağlı mahalle.

Akbelen, Saraydüzü, Sinop ili Saraydüzü ilçesine bağlı köy.

Akbelen, Toroslar, Mersin ili Toroslar ilçesine bağlı mahalle.