Ezo Gelin", "Boş Beşik", "Kanlı Nigar" ve "Yılanların Öcü" adlı yapımların da aralarında bulunduğu çok sayıda film ve dizide rol alan usta sanatçı Fatma Girik, vefatının ikinci yılında yad ediliyor.

Eski eşler Merve Boluğur ve Mert Aydın cephesinde bomba gelişme! Eski eşler Merve Boluğur ve Mert Aydın cephesinde bomba gelişme!

Usta oyuncu, 12 Aralık 1942'de İstanbul Sultanahmet'te dünyaya geldi. Cağaloğlu Kız Lisesine devam ederken 14 yaşında figüran olarak sinemaya adım atan sanatçı, 15 yaşına geldiği 1957'de Seyfi Havaeri'nin senaryosunu yazıp yönettiği "Leke" filminde ilk başrolünü oynadı.

Fatma Girik, figüran olarak oynadığı filmlerden birinin setinde tanıştığı Memduh Ün'ün yönetmenliğini üstlendiği 1960 yapımı "Ölüm Peşimizde" filmindeki rolüyle dikkati çekti.

180'İN ÜZERİNDE  YAPIMDA ROL ALDI

Kariyeri boyunca 180'in üzerinde filmde ve birçok dizide rol alan sanatçı, 1957'de "Memiş İş Peşinde", "Leke", 1958'de "İstiklal Uğrunda", "Çakır Eminem", 1960'ta "Üsküdar İskelesi", "Vatan ve Namus", 1961'de "İki Damla Gözyaşı", "Duvaksız Gelin", 1962'de "Küçük Beyefendi", "Cengiz Han'ın Hazineleri", 1963'te "Bulunmaz Uşak", "Yaralı Aslan", 1964'te "Köye Giden Gelin", "Keşanlı Ali Destanı", 1965'te "Kartalların Öcü", "Hırsız", 1966'da "Karakolda Ayna Var", "Avare Kız", 1967'de "Yaprak Dökümü", "Sürtüğün Kızı", 1968'de "Köroğlu", 1969'da "Menekşe Gözler", "Boş Beşik", "Şoför Nebahat", 1971'de "Kerem ile Aslı", "Mahşere Kadar" adlı unutulmaz filmlerin de aralarında olduğu çok sayıda yapımda başrol oynadı.

Girik, 1972'de "Leyla ile Mecnun", "Ekmekçi Kadın", 1973'te "Rabia", "Ezo Gelin", "Hz. Ömer'in Adaleti", 1974'te "Talihsiz Yavrum", "Önce Vatan", 1975'te"Ağrı Dağı Efsanesi" ve "Ana Kurban Can Kurban", 1976'da "Kadın Hamlet", 1977'de "Ana Ocağı", "Hatasız Kul Olmaz", 1978'de "Gelincik" ve "Yaşam Kavgası", 1980'de "Bağrıyanık", 1981'de "Kanlı Nigar", 1982'de "Gülsüm Ana", 1984'te "Postacı", "1985'te "Yılanların Öcü" filmlerinde başrolü üstlendi.

ÖNEMLİ FESTİVALLERDE "EN İYİ KADIN OYUNCU" ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 1965 ve 1967'de "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü alan sanatçı, 1998'de "Yaşam Boyu Onur Ödülü", 1. ve 3. Adana Altın Koza Film Festivali'nde de yine "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünün sahibi oldu. Fatma Girik, 18. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde ise "Aziz Nesin Emek Ödülü"ne layık görüldü.

Sanatçı, Yeşilçam'ın birçok ünlü oyuncusu gibi bir dönem plak yaptı. Öztürk Serengil'le 1965'te "Aguş/Aşka Şepke" adlı albümü yapan Girik, 1975'te ise "Aşk Düğümü/Su Sızmazdı Aramızdan" adlı 45'liğe imza attı.

Siyasete de adım atan Girik, Sosyaldemokrat Halkçı Partide (SHP) 1989-1994 yıllarında Şişli Belediye Başkanı olarak görev üstlendi. Sanatçı, bir dönem, televizyonda "Söz Fato'da" adlı programın sunuculuğunu üstlendi. Sinemada 1990'lı yıllardan itibaren daha az görünmeye başlayan usta isim, en son 2012 yapımı "Babalar ve Evlatlar" adlı filmde rol aldı.

"BİR 78 YILIM DAHA OLSA YİNE SİNEMAYA VERİRDİM"

Girik, vefatından önce İzdiham dergisinde yer alan söyleşisinde, harika bir hayat geçirdiğini belirterek, "Halk beni çok sevmiş, şükürler olsun hala seviyor da. Ne mutlu bana, yıllarımı verdiğim sinema sanatı, büyük güzellikler getirdi yaşamıma. Bu sebeple çok iyi hissediyorum. Bir 78 yılım daha olsa yine sinemaya verirdim. Nasıl ki bir anne için çocuk hiçbir zaman pişmanlık, yorgunluk, harcanan yıllar değildir, benim de çocuğum sinema oldu. En güzel duyguları, heyecanları, sevinçleri, endişeleri sinema ile yaşadım. İyi ki de öyle yapmışım." ifadelerini kullanmıştı.

Yeşilçam'ın usta oyuncularından Fatma Girik'in 2. ölüm yıl dönümünde Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın'dan duygusal paylaşımlar geldi.

HÜLYA KOÇYİĞİT: SANKİ HER AN TELEFONUM ÇALACAK GİBİ...

Hülya Koçyiğit, Fatma Girik'in fotoğraflarını paylaşarak ''Canım Fatma’m, dostum, kardeşim… Üzerinden koskoca 2 yıl geçti ama ben hala inanamıyorum gittiğine… Sanki her an telefonum çalacak gibi… O, insana neşe veren sesini duyacakmışım gibi…

“Hadi Hülya yemeğe gidelim” diyecekmişsin gibi… Seni çok özledim arkadaşım… Ne zaman bir fotoğrafa, bir filmine denk gelsem hep hissettiğim bu… Seni çok özledim Fatma Girik.'' ifadelerini kullandı.

FİLİZ AKIN: SON BULUŞMAMIZ OLDUĞUNU BİLMİYORDUK

Filiz Akın'dan da yakın arkadaşının ölüm yıl dönümünde paylaşım geldi. Akın önce Türkan Şoray ve Fatma Girik'le olan bir video paylaşıp şu ifadeleri kullandı:

Son buluşmamız olduğunu bilmiyorduk. Canım menekşe gözlü arkadaşım. Tüm sevenlerinin kalbindesin. Seni, bıraktığın onca oyunculuğunu sergilediğin filmlerini, yanık "Alim" türkünü" o sıcacık dostluğunu unutmak ne mümkün!

Ardından da Fatma Girik'in fotoğrafını paylaşarak ''İki sene oldu sana hasret kalalı. Menekşe gözlüm. Bunları yazarken bile gözlerimden yaşlar akıyor. Seni çok özlüyorum.'' yazdı.

YEŞİLÇAM'IN SULTANI FATMA GİRİK, ŞİŞLİ'DE ANILACAK

Türk sinemasının mihenk taşlarından, Yeşilçam'ın mavi gözlü sultanı Fatma Girik, vefatının 2. yılında bir dönem belediye başkanlığı yaptığı Şişli'de, sevenlerinin ve dostlarının katılımıyla düzenlenecek programla anılacak.

Fatma Girik, ölümünün 2. yılında belediye başkanlığı yaptığı Şişli'de anılacak.

Kadın kimliğinin yaratıcı ve öncü ruhunu hem sinema perdesinde hem de siyasette ortaya koyan Fatma Girik, yıllarca emek verdiği sinema perdesinde, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin'in ev sahipliğinde ve ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Umut Kurt'un moderatörlüğünü üstlendiği program eşliğinde, dostlarının ve sevenlerinin katılımıyla yad edilecek.