Yavuz Bingöl, Türk istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan Akif filmi için kamera karşısına geçti.

yavuz bingöl akif filmi

Deniz Akkaya kızı tarafından saldırıya uğradı! Deniz Akkaya kızı tarafından saldırıya uğradı!

Akif rolünü Yavuz Bingöl'ün oynayacağı haberleri üzerine sosyal medyadan ünlü türkücüye karşı bir eleştiri dalgası yükseldi. Yavuz Bingöl ise, yapılanların haksızlık olduğunu öne sürüp "Sadece ismim üzerinden iktidarı eleştirmek için yapılanlar zıvanadan çıkmıştır. Mehmet Akif'in ruhu incinmiştir, şairin yaşayan akrabalarını üzdü bizi de üzdü" açıklaması yaptı.

özcan ünlü mehmet akif twitter yavuz bingöl

Çekimleri geçtiğimiz günlerde başlayan filmdeki rolü hakkında yaptığı açıklamada “Mehmet Akif özellikle şair olduğu ve camilerde Arapça vaazlar verdiği için Arapça çalışıyorum” diyen Yavuz Bingöl’e tepkiler geldi.

YAZAR ÖZCAN ÜNLÜ TARTIŞMANIN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ

Özcan Ünlü'nün paylaşımını alıntılayan ve Mehmet Akif Ersoy çalışmalarıyla tanınan yazar D. Mehmet Doğan, Bingöl’ün “Rolüm için Arapça çalışıyorum” açıklamasını şu ifadelerle eleştirdi:

mehmet akif ersoy

Bu türkücü aktör Mehmed Âkif'in camilerde Arapça vaaz verdiğini sanacak kadar câhil. Âkif Arapça vaaz verdiği için Arapça öğrenmeye çalışıyormuş! Türkçesi ne kadarsa!

YAVUZ BİNGÖL: AYIP ETTİLER

Yavuz Bingöl kendisine yönelik eleştirilerin haddi aştığını ve yapılanın haksızlık olduğunu açıkladı. Bingöl, "Bu film İstiklal Marşı'nın yazım sürecini anlatan bir dönem filmi. Benim tarih bilgim fena değildir. Akif rolü için Safahat'ı ikinci kez okudum. İstiklal Marşı o koşullarda nasıl yazılmış anlamak için 10'a yakın kitap okudum. Rol arkadaşım Fikret Kuşkan ile birlikte çalıştık. Bana yapılan açıkçası haksızlıktır. Sırf ismim üzerinden iktidarı eleştirmek için yazılıp çizilenler ve zıvanadan çıktı ama ben inanıyorum ki bu ülkenin güzel insanları iyiye iyi kötüye kötü demeyi bir gün mutlaka öğrenecek' dedi.

yavuz bingöl recep tayyip erdoğan

FİKRET KUŞKAN'DAN YAVUZ BİNGÖL'E DESTEK

Akif filminde Mustafa Kemal'i canlandıran diğer başrol oyuncusu Fikret Kuşkan da filmdeki rol arkadaşı Yavuz Bingöl'e destek verdi. Kuşkan, "Bu ülkede hamaset planlanmış ve uygulanmış bir şeydir. Mustafa Kemal Atatürk'ün de özellikle istediği bu milleti birbirine kırdırmamaktır. Biz bunu filmin içinde bizatihi gördük. Mustafa Kemal hayatı boyunca Akif'i izlemiş yazılarını okumuş, şairliği noktasında asla şüpheye düşmemiştir. İkilinin birbirleriyle görüşmeleri de olmuştur. Bu tarihi kaynaklarda mevcuttur. Bu duyduklarım beni çok etkiledi. Yapılan çok ayıptır. Biz sadece bir dönemi (1920-1921) anlatmaya çalıştık. Hamaset ile tarihi kişilikleri anlamaya çalışmak mümkün değildir. Yavuz Bingöl bu rol için çok büyük bir yükün altına girdi. " sözleriyle Bingöl'e destek verdi.

fikret kuşkan

Akif filminde rol alan diğer oyuncular Mine Çayıroğlu, Ruhi Sarı ve Atılay Uluışık filmdeki rolleri ile ilgili düşüncelerini aktardı. 

Editör: TE Bilişim