Türk sanat müziği ses sanatçısı ve bestekâr Kaya Bekat’ın, 91 yaşında hayatını kaybettiği öğrenildi. Acı haberi Onur Akay duyurdu.

Instagram hesabından paylaşım yapan Akay, “Türk sanat müziğinin değerli bestekârlarından ve ses sanatçılarından Kaya Bekat’ı, bugün 4 Eylül 2023 Pazartesi günü kaybettik. Türk müziğine önemli katkıları olan sanatçımızın adı İzmir Karşıyaka’da bir parka da verilmişti. Cenazesi, bugün ikindi namazı sonrası İzmir Alsancak Hocazade Camii’nden son yolculuğuna uğurlanacaktır. Nur içinde yatsın inşallah.” ifadelerini kullanarak sanatçının ünlü sanatçı Safiye Ayla ve ünlü bestekâr Cevdet Çağla ile çekilmiş fotoğrafını da paylaşımına ekledi.

Özcan Deniz'den bomba itiraf! Özcan Deniz'den bomba itiraf!

Kaya Bekat kimdir?

9 Kasım 1932 yılında İzmir’de dünyaya gelen bestekâr ve ses sanatçısı Kaya Bekat, Arif Sami Toker’den ses ve usul dersleri almıştır. İzmir Musiki Cemiyeti’ne icra heyeti elemanı olarak katılmıştır. TRT repertuarında çok sayıda eseri yer alan Bekat’ın, musikiye en önemli katkılarından biri de nota yazımıdır.

Hüseyin Sadettin Arel’in sağlığında, Türk Musiki Mecmuası’nda kısım kısım yayınlanan Türk musikisi nazariyat ders notları adlı önemli nazariyat notalarını tekrar yazmıştır ve kitap olarak yayımlanmıştır. 1986 yılında Kültür Bakanlığı İzmir Klasik Türk Musikisi Korosu müdürlüğüne atanmıştır ve bir yıllık kurucu müdürlüğü takiben ses sanatçısı kadrosuna geçmiş, 9 Kasım 1997’de emekli olmuştur. 130’a yakın bestesi bulunmaktadır. Sanatçının adı yaşarken İzmir Karşıyaka’daki bir parka verilmiştir.