Türk sinemasının iki usta ismi Türkan Şoray ve Kadir İnanır Adana’da buluştu. Adana Altın Koza Film Festivali'nde Cumhuriyet'in 100'üncü yılına özel verilen 'Sinemamızın Yüzü' ödülünü alan dev sanatçılar, sahnede birlikte yeniden kamera karşısına geçti.

Bu yıl 30'uncusu düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödül töreni başladı. Festivalin ödülleri Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen kapanış töreninde sahiplerini buluyor. Törende ilk olarak Cumhuriyet'in 100'üncü yılına özel verilen 'Sinemamızın Yüzü' ödülleri takdim edildi.

Tuba’nın Yeni Aşkı Hintli Milyarder! Tuba’nın Yeni Aşkı Hintli Milyarder!

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Sinemamızın Yüzü Ödülü, Türk sinemasının iki dev ismine, Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a verildi.

Ödülünü törende Cannes ödüllü Merve Dizdar’dan alan usta aktör İnanır ödül konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Salon muhteşem, buradan o kadar güzel görünüyorsunuz ki anlatamam. Mesleğimize verilen saygının böylesine güzel bir organizasyonla herkese ulaşmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bir isteğim var, 2013’ten beri benim ağzımdan barıştan başka hiçbir şey çıkmadı. Ellerimizi birleştireceğiz, kalplerimizi kucaklaştıracağız ve büyük barışı mutlaka sağlayacağız. İşte o zaman bu dünyanın en güzel ülkesini ve burada yaşayan milyonlarca insan koca ülkeyi festival alanına çevirecek, hep bir ağızdan coşkuyla bağıracak, ‘Yaşasın tam bağımsız Türkiye’ diye.”

Türk sinemasının ‘Sultan’ lakaplı usta oyuncu Şoray’a ise ödülünü Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar takdim etti. Şoray, ödül konuşmasında şunları söyledi: “Herkesi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Sevgili Adanalı sanatseverleri ayrıca kucaklıyorum. Bu anlamlı ödül için sevgili başkanıma ve yıllardır Türk sinemasının tanınmasına hizmet eden Altın Koza Film Festivali’ne çok teşekkür ediyorum. Bu anlamlı ödül, bana sinema yolculuğumu hatırlattı. 15 yaşıma girmemiştim sinemaya başladığımda, sinema büyüsü beni sarmaya başladı. Arka arkaya filmler yaptım, 220 filmde başrol oynadım. Emek verdikçe, zor şartlarda çalıştıkça, heyecanlar, sevinçler, mutluluklar, sinemaya sevdalandım. Hayattaki önceliğim, aşkım oldu. Büyük Atatürk’ün Cumhuriyetle birlikte kadınlara verdiği haklar sayesinde ben bu ödülü aldım. Bir cumhuriyet kadını olarak Atatürk’e çok şey borçluyum, minnetlerimle. Sevgili yeni sinemacı arkadaşlarım, burada olanlar, olmayanlar, bizlerden devraldığınız mirastan sonra çok başarılı filmler yapmaya başladınız, bizleri gururlandırdınız. Hepsini büyük mutlulukla takip ediyor, gurur duyuyorum. Özgür ve bağımsız sinema yapıyor, yurt dışında bizi temsil ediyorsunuz, sizleri alkışlamak istiyorum. Hepinize başarılar diliyorum.”

‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ gibi kült yapımlarda birlikte defalarca kamera karşısına geçen iki dev isim ödüllerinin takdiminin ardından tekrar sahneye gelerek, birlikte kameralara poz verdi.

Editör: İlayda Dülger