Titanik 1912 yılında batmıştı. Şimdilerde, içinde neler olduğu bilinmeyen bu ünlü geminin içinde ne olduğunu öğrenebilmek için yeni bir umut var. Titanik 1912 yılında batmıştı. Şimdilerde, içinde neler olduğu bilinmeyen bu ünlü geminin içinde ne olduğunu öğrenebilmek için yeni bir umut var.

Titanik enkazının daha önce görülmemiş görüntüleri ortaya çıkartıldı!

Titanik, enkazı 1985'te keşfedilmesinden bu yana kapsamlı bir şekilde araştırılıyor. Uzman  bir ekip tarafından uzaktan kontrol edilen dalgıçların, enkazın uzunluğunu ve genişliğini ortaya çıkarmak için 200 saatten fazla mesai yaptığı bildirildi.

Şimdi pas sarkıtlarıyla kaplı olan gemi, batmasından 100 yıl sonra bile tanınabiliyor. Yayınlanan görselde, tüm geminin bir 3 boyutlu görünümünün sağlandığı, okyanusta var olan suyun boşaltılmış gibi gösterildiği görüldü. Söz konusu görselin, 1912'de batan geminin nasıl battığına ve içerisinde neler yaşandığına dair yeni ipuçlarını açığa çıkaracağı düşünülüyor.

Titanik enkazının daha önce görülmemiş görüntüleri ortaya çıkartıldı!

Taramalar hem geminin tam boyutunu gözler önüne seriyor hem de pervanelerin üzerindeki seri numaraları gibi minik detayları da gösteriyor. Geminin dış kısmındaki enkazda ise geminin içinden metaller, heykelcikler, açılmamış şampanya şişeleri ve ayakkabı gibi kişisel eşyalar da net biçimde göze çarpıyor.

"Gemi hakkında hala cevaplanması gereken sorular var"
Titanik analisti Parks Stephenson, "Gemi hakkında hâlâ cevaplanması gereken sorular var" dedi. Stephenson, oluşturulan model için, "Titanik olayını spekülasyonlara değil kanıtlara dayalı araştırmanın ilk büyük adımlarından biri" ifadesini kullandı.

Titanik enkazının daha önce görülmemiş görüntüleri ortaya çıkartıldı!

Cumhuriyetimizin 100. yılı coşku dolu konserlerle kutlandı! Cumhuriyetimizin 100. yılı coşku dolu konserlerle kutlandı!

Gemiyi uzun yıllar inceleyen Stephenson, "Enkazı bir dalgıçtan asla göremeyeceğiniz şekilde görmenizi sağlıyor ve enkazın tamamını, bağlamını ve perspektifini görebiliyorsunuz. Ve şimdi size gösterdiği şey, enkazın gerçek durumu" ifadelerini kullandı. Stephenson, taramaları ilk gördüğünde 'hayran kaldığını' da sözlerine ekledi.

Titanik enkazının daha önce görülmemiş görüntüleri ortaya çıkartıldı!

"Enkaza zarar vermemek için hiçbir şeye dokunamıyoruz"
Keşif gezisinin planlamasına öncülük eden deniz haritalama şirketi Magellan'dan Gerhard Seiffert, bu projenin şimdiye kadar üstlendiği en büyük su altı tarama projesi olduğunu söyledi.


Seiffert, "Neredeyse 4000 derinliğe sahip bölgede akıntılar var ve enkaza zarar vermemek için hiçbir şeye dokunmamıza izin verilmiyor. Ve diğer zorluk da her santimetrekareyi haritalamamız gerektiği. Enkaz alanında ilginç olmayan kısımları bile haritalandırmamız gerekiyor" diye ekledi.

Dünyanın en büyük cruise gemisi olan ve buzdağına çarparak batan Titanik gemisi, 15 Nisan 1912'de Birleşik Krallık'taki Southhampton'dan yola çıkmış, ABD'nin New York kentine giderken buzdağına çarparak batmıştı.

Titanik, felaket durumunda kapatılabilen su geçirmez bölmeleriyle son teknoloji ürünü bir gemi olarak kabul ediliyordu.

Titanik enkazının daha önce görülmemiş görüntüleri ortaya çıkartıldı!

Felaketin ardından gemide bulunan 2 bin 200 kişiden 1500'ünün hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.