İlhak edilen Kırım’ı karayoluyla Rusya’ya bağlayan Kerç Boğazı Köprüsü’nün cumartesi günü esrarengiz bir sabotaj sonucu ciddi hasar görmesi üzerine Moskova’dan endişeyle beklenen misilleme hamlesi geldi. Dün sabah saat 06.00 itibarıyla Ukrayna’yı resmen Füze yağmuruna tutan Rusya, başkent Kiev başta olmak üzere 13 şehrin altyapısını çökerten saldırılar gerçekleştirdi. 

Rusya harekete geçti! Elinde ne füze varsa attı: Ukrayna'nın 13 şehri...

 PUTİN’DEN TÜRKAKIMI İDDİASI

Rusya Güvenlik Konseyi toplantısı sırasında Rusya’nın Ukrayna’ya 84 füze attığını açıklayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Savunma Bakanlığımızın tavsiyeleri doğrultusunda Ukrayna’ya gereken kapsamlı yanıt verilmiştir. Silahlı kuvvetlerimizin düzenlediği misillemede Ukrayna’nın enerji altyapısı, askeri yönetim merkezleri, ulaşım ve haberleşme merkezleri hedef seçilmiştir. Ayrıca Ukrayna yönetimini Rusya’ya yönelik yeni terörist saldırılar düzenlemeleri durumunda çok sert yanıt vereceğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim” açıklamasında bulundu. Putin ayrıca, Rusya’dan Türkiye’ye giden Türk Akımı doğalgaz boru hattına da sabotaj düzenlenmek istendiğini, ancak Rus güvenlik güçlerinin bu girişimi önlediklerini de söyledi. 

Rusya harekete geçti! Elinde ne füze varsa attı: Ukrayna'nın 13 şehri...

ZELENSKİ’NİN FERYADI

Rusya’nın tıpkı savaşın başladığı 24 Şubat gününde yaptığı gibi Ukrayna’yı uzaktan füzelerle vurduğunu belirten Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, “Bugün çok ağır bir sabah yaşıyoruz. Terörist ülke yine tüm gücüyle bize saldırdı. Hedefinde ülkemizin altyapısıyla siviller vardı. Amaçlarının bizi halk olarak yeryüzünden silmek olduğunu bir kez daha tüm dünyaya kanıtladılar” dedi. 

Özcan Deniz'den bomba itiraf! Özcan Deniz'den bomba itiraf!

Rusya harekete geçti! Elinde ne füze varsa attı: Ukrayna'nın 13 şehri...

İLK KİEV HEDEF OLDU

Rusya’nın misilleme saldırısı dün sabah saat 06.00’da başladı. İlk füzeler başkent Kiev’in merkezine yer alan Ukrayna Güvenlik Servisi’nin sokağında infilak etti. Ardından Kiev bölgesinde şehre elektrik sağlayan trafo merkezleri vuruldu. Kiev’de kısmi elektrik kesintisi yaşanırken, metro seferleri durdu. Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, başkent halkına seslenerek, “Metro durdu. İkinci emre kadar sadece sığınak olarak kullanılacak. Evlerinizden çıkmayın ve kalabalık gruplar oluşturmayın” çağrısı yaptı.

Rusya harekete geçti! Elinde ne füze varsa attı: Ukrayna'nın 13 şehri...

ELEKTRİKLER GİTTİ

Rusya sınırına yakın Harkiv de ağır saldırı altında kaldı. Harkiv altyapısını hedef alan Rus füzeleri burada da metronun durmasına ve elektriklerin kesilmesine yol açtı. Harkiv Belediye Başkanı İgor Terehov, “Savaşın başından bu yana çok Rus füze saldırısı gördük. Bunlarla bizi dize getireceklerini düşünmeye devam ediyorlarsa güçlerini değil, çaresizliklerini ortaya koyuyorlar” açıklamasını yaptı. Rusya’nın saldırısında ayrıca Lviv, Dnipro, Odessa, Hmelnitsk, Jitomir, Rovno, Mikolayev, Ternopol, İvano-Frankovsk, Kropivnitsk ve Konotopa şehirleri de vuruldu. Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre füze saldırılarında şu ana kadar 11 sivil öldü, 80 kişi de yaralandı.