ABD’de online hizmet veren Wayfair mağazasıyla ilgili skandal sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. Dolap, yastık gibi sıradan ürünlerin, öncesinde kaybolan çocukların isimleriyle yüksek fiyatlara satılması, tüm dünyada “çocuk ticareti yapıyorlar” iddiasını gündeme getirmişti.

2016 PAYLAŞIMI İDDİALARI GÜÇLENDİRDİ

Bir Reddit kullanıcısı tarafından 9 Temmuz’da ortaya çıkarılan bu skandala bazı ünlü isimlerin de dahil olduğu ortaya çıktı. Yeşil Yol ve Forrest Gump gibi filmleriyle tanınan Tom Hanks’in 2016 yılında paylaştığı bir Instagram fotoğrafı, ünlü isminde Wayfair skandalına dahil olduğu iddialarını güçlendirdi.

HANKS’İN PAYLAŞIMINDA KOD MU VAR?

Webtekno’nun haberine göre, listelenen ürünlerin stok tutma birimine verilen isim olan SKU kodunu Rus arama motoru Yandex’e yazarak genç kızların fotoğraflarına ulaşılabildiği düşünülüyor. Tom Hanks’in yıllar önce paylaştığı bir görselde ise tebeşirle yazılmış "SRC USA" ifadesi yer alıyordu. Bazı Twitter kullanıcıları, Meksika gibi ülkelerde SKU’dan önce “SRC USA” yazılıp sonra kod yazıldığında da benzer görsellerin geldiğini ileri sürdüler.

Red Bluff California. Summer. 2016. Gimmie five! Hanx.

Tom Hanks (@tomhanks)'in paylaştığı bir gönderi ()

ÇAK BİR BEŞLİK

Hanks’in temmuz 2016’da paylaştığı fotoğrafta, yere düşmüş bir eldiven bulunuyordu. “Çak bir beşlik!” başlığıyla paylaşılan fotoğrafın yanında ise tebeşirle yazılmış “SRC USA” yazısı görülüyordu.

3. Charles'ın kız kardeşi Prenses Anne, hastanelik oldu 3. Charles'ın kız kardeşi Prenses Anne, hastanelik oldu

FİRMA SUÇLAMALARI REDDETTİ

Çocuk kaçakçılığı ve pedofili gibi suçlarla itham edilen Wayfair, bu iddiaları reddetti. Hakkındaki suçlamaların doğru olmadığını ileri süren şirket, bu ürünlerin yanlış fiyatlandırılan endüstriyel sınıf dolaplar olduğunu açıkladı. Firma açıklamasında, ürünlerinden yüksek fiyatlarla satılmasının yanlış olduğunu kabul etti ve ürünleri yeniden adlandırmak üzere siteden kaldırdı.

WAYFAİR SKANDALI NEDİR?

Wayfair mobilya ve ev eşyaları satan bir Amerikan e-ticaret şirketidir. 2002 yılında kurulan şirketin ABD'nin yanı sıra Kanada , Almanya , İrlanda ve Birleşik Krallık'ta ofisleri de bulunuyor.

Bu online mağazada basit ürünlerinde yüksek fiyatlarla satılması çocuk kaçakçılığı yapıldığı iddialarının ortaya atılmasına sebep oldu. Ünlü isimlerinde de yar aldığı ileri sürülen olayda şirket, pedofili ile suçlandı.

Editör: TE Bilişim