Batman'ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020 tarihinde hastanede hayatını kaybeden İpek Er,bıraktığı mektupta Siirt'te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasını yazdı. Orhan hakkında Siirt 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan'ın yargılanması sürerken, sosyal medyadan yaşananlara tepki yağdı.

Musa Orhan'a sosyal medyada tepki göstererek hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davadan para cezasına çarptırılan Ezgi Mola’ya yaptığı paylaşımla destek veren Hazal Kaya hakkında , Musa Orhan'a 'hakaret' gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

KARAR ÇIKTI!

Ünlü tenisçi Elena Rybakina, Bodrum'da tatilde Ünlü tenisçi Elena Rybakina, Bodrum'da tatilde

Ünlü oyuncu hakkında açılan davada dün karar çıktı. Kaya'nın avukatı Hande Kuday, sosyal medya hesabında oyuncunun beraat ettiğini duyurdu. Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesi, Kaya hakkında 'ceza verilmesine yer olmadığı' yönünde karar verdi.

6540c27286b2453ee0a3c31e

Hazal Kaya'nın avukatı Hande Kuday paylaşımında şu ifadeleri kullandı:"Ezgi Mola'nın Musa Orhan'a yönelik tweet'i nedeniyle hakaret suçundan yargılanması akabinde Hazal Kaya, bu cinsel saldırı davasına yönelik tepkisini ortaya koymak ve de Ezgi Mola'ya destek olmak için Mola'nın ifadelerini de içerir bir tweet atmıştı. Bu tweet nedeniyle aynı yasal süreç kendisi aleyhine de başlatıldı."

6540c1da86b2453ee0a3c31b

"UZLAŞMA TEKLİFLERİNDE BULUNDU"

"Kamuoyunda bu konuyla ilgili yoğun bir tepki oluşması sonucu ünlü ünsüz yüzlerce kişi aynı suç isnadıyla aynı isim tarafından şikayet edildi. Bu kişilere uzlaşma teklifinde bulunuldu. Kabul edenlerden belirli meblağlar alındı ve bu kişilere yönelik şikayetler geri çekildi, kabul etmeyenlerin yargılamaları ise devam etti."

Uzlaşma teklifini kabul etmeyen Hazal Kaya aleyhine açılan dava sonuçlandı. Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesi hakaretin varlığını kabulle birlikte işbu hakaret eyleminin haksız bir fiile tepki olarak işlendiğini ifade ederek Hazal Kaya hakkında ‘ceza verilmesine yer olmadığı' yönünde karar verdi. Bu kararın kesinleşeceğine ve emsal olacağına inanıyoruz. Böylelikle hayatı karartılarak elinden alınan genç bir kadın üzerinden bir de gelir modeli inşa edilmesi gayesine yargının alet edilemeyeceği anlaşılacak ve İpek Er'in en azından hatırası rahat bırakılacaktır.

"UMARIM BU KARAR EMSAL TEŞKİL EDER"

Hazal Kaya ise avukatının bu sözlerini kendi "Çok mutluyum. Umarım bu karar emsal teşkil eder" notunu düştü.

6540c27d86b2453ee0a3c320

Editör: Melike Merve Kayar