Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmen koltuğuna oturduğu Kuru Otlar Üstüne filmindeki rolüyle Dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden biri olarak gösterilen Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü aldı.

Ünlü oyuncuya binlerce tebrik mesajı gelirken "Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak Nuray'ın ve Nuraylar'ın duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için, kendine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum" şeklinde yaptığı ödül konuşması sebebiyle de acımasızca eleştirildi. 

Pınar Deniz'den Kaan Yıldırım açıklaması Pınar Deniz'den Kaan Yıldırım açıklaması

Merve Dizdar'ın Cannes'daki ödül konuşmasına gelen eleştirilere Demet Özdemir'den tartışma yaratan sözler!

Dizdar'ın meslektaşı Demet Özdemir ise ünlü oyuncuya gelen eleştirilere karşı "Kadınların başarılı olması gücünüze gidiyor çok iyi anlıyorum! Ama size kötü bir haberim var Kadınlar zaten başarılı ve başarılara doymak bilmemeye devam edecekler ! Alkışlamayı öğreneceksiniz! Buradan prim yapamazsınız. Bekleme yapmayın" dedi.