İsveç, Mayıs ayında yüzde 9,7 enflasyon oranını açıkladı. Nisan ayında yüzde 10,5 olarak duyurulan enflasyonda bir düşüş yaşandı ve İsveç'te enflasyon 6 aydır ilk kez yüzde 10'un altına indi.

İsveç'te yüksek enflasyonun faturası Beyonce'a kesildi!

İsveç'in istatistik kurumu, elektrik ve gıda fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun düşmesinde etkili olduğunu belirtirken, otellerin, restoranların ve kıyafetlerin fiyatlarında da artış gözlendiğini ifade etti.

İsveç'te yüksek enflasyonun faturası Beyonce'a kesildi!

The Guardian'ın aktardığına göre, Danske Bank'ın İsveç Baş Ekonomisti Michael Grahn, beklenen enflasyon seviyesinin altında olmasının sebebinin Beyoncé'nin Stockholm ziyareti olabileceğini söyledi.

İsveç'te yüksek enflasyonun faturası Beyonce'a kesildi!

Ece Erken'i çıldırtan fotoğraf! 'Alıştım şerefsizlere' Ece Erken'i çıldırtan fotoğraf! 'Alıştım şerefsizlere'

Grahn, konser için şehirde duyulan heyecan nedeniyle otel ve restoran fiyatlarında yüzde 0,2 veya 0,3'lük bir artışın olduğunu ifade etti. Beyoncé, merakla beklenen turnesine Mayıs ayının ortasında Stockholm'de iki konserle başladığından dolayı insanlar başkente akın etmişti. İki konsere yaklaşık 46 bin kişi katıldı. AFP'ye göre, bazı kayıtlara göre Stockholm'deki oteller dolu olduğu için insanlar başkentin dışında konaklamak zorunda kaldı. Ayrıca, düşük bilet fiyatları nedeniyle yurtdışından da insanların geldiği düşünülüyor.

İsveç'te yüksek enflasyonun faturası Beyonce'a kesildi!

Grahn, bu tür etkilerin çok nadir görüldüğünü ve haziran ayında durumun normale döneceğini ifade ederken, Financial Times'a konuşan bir ekonomist ise Bruce Springsteen'in bu ay Göteborg'da üç konser vereceğine dikkat çekerek, benzer bir durumun yaşanabileceğini öngördü.