Atatürkfilminin etrafında dönen tartışmalar bitmiyor. Geçtiğimiz cuma günü vizyona giren film beğeni toplarken, ünlü tenor Hakan Aysev, sesinin bir sahnede kendisinden habersiz kullanıldığını söyledi. Bir albüm projesi için seslendirdiği ‘Çanakkale Türküsü’nün filmin son sahnesinde kullanıldığı görünce şaşıran Aysev’in boğazına neredeyse patlamış mısır takılıyormuş!

Biliyorsunuz yapım, iki film olarak gösterilecek. İlk film, Ulu Önder’in çocukluğundan başlıyor ve Çanakkale Savaşı’yla bitiyor. İşte o final sahnesinde ise jenerik akarken, Hakan Aysev’in sesinden ‘Çanakkale Türküsü’nü duyuyoruz. Meğer tüyleri diken diken o sahne için Aysev’den izin almamışlar. Bunu duyunca aradım Hakan Aysev’i…

WhatsApp Image 2023-11-13 at 13.59.55

Ünlü tenor, “Albümün yapım şirketinden mutlaka izin alınmıştır ve telifleri de ödenmiştir, buna şüphem yok. Zaten benim de herhangi bir maddi talebim yok” diyor. Fakat kendi adının hiçbir yerde geçmemesine biraz içerlemiş: “Atatürk sevgimi kimseyle tartışmama gerek yok. ‘Ata’mızın Sevdiği Şarkılar’ albümü için iki şarkı söylemiştim. Birisi de bu türküydü. Büyük onur duydum bu filmde yer almasından, çok da mutlu oldum ama nezaketen bana da söylenebilirdi. Hatta belki ismim de yazılabilirdi… Buna kırıldım bir tek.”

Nagihan Karadere: "Bana bulaşmayacaktın, kendin kaşındın!" Nagihan Karadere: "Bana bulaşmayacaktın, kendin kaşındın!"

Hakan Aysev’e, yapım şirketiyle konuşup konuşmadığını da sordum. Henüz konuşmadığını, albüm anlaşmasındaki şartları hatırlamadığını bile söyledi: “Ben öyle çok profesyonel değilimdir, neyi imzaladığıma bakmam bile. Atamızın manevi hatırası için albümde yer almak benim için büyük gururdu.” Bu kadar büyük uluslararası bir yapım, elbette her türlü yasal izni almıştır diye düşünüyorum. ‘Çanakkale Türküsü’ anonim de olsa, icra eden sanatçıların telif hakları var. Telifler ödenmiş olsa bile, isimlerinin de onurlandırılması gerekir. Hakan Aysev’e katılıyorum…(Mehmet Üstündağ)

Editör: Melike Merve Kayar