Gülşen 'Bal' ile ortalığı yıktı! Gülşen 'Bal' ile ortalığı yıktı!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasına ilişkin davasında aldığı ceza Yargıtay'da bozularak yeniden yargılanan şarkıcı Atilla Taş hakkında savcı mütalaasını açıkladı. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Atilla Taş katılmazken, sanık avukatı hazır bulundu. 

Oyuncu Atilla Taş'a hapis şoku!

Duruşmada, cumhuriyet savcısı esas hakkındaki görüşünü açıkladı ve tüm dosya kapsamı ile Yargıtay'ın bozma ilamının dikkate alındığını belirtti. Savcı, sanığın örgütle organik bağ kurduğuna dair yeterli delil bulunmadığını ve eylemlerinin "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" ve "devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama" suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Oyuncu Atilla Taş'a hapis şoku!

Mütalaada, Atilla Taş'ın Twitter hesabı üzerinden 3 Temmuz 2014 tarihinde bir paylaşım ve 15 Temmuz 2014 tarihinde ise iki ayrı paylaşım yaparak o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddia edildi.

Oyuncu Atilla Taş'a hapis şoku!

Mütalaada ayrıca, sanığın 5 Ocak 2015 tarihinde attığı bir tweet'in "İŞİD birini kaçırırsa kimse korkmasın! MİT hemen alır gelir, ne de olsa yabancı sayılmazlar birbirlerine?" şeklinde olduğu ve bu paylaşımının ise "devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama" suçunu oluşturduğu belirtildi.

Oyuncu Atilla Taş'a hapis şoku!

Mütalaada, Atilla Taş'ın "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı zincirleme şekilde alenen hakaret" ve "devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama" suçlarından 1 yıl 11 ay 15 gün ile 6 yıl 1 ay arasında değişen hapis cezası talep edildi. Taş'ın avukatı, mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etti ve duruşma ertelendi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ'nün medya yapılanmasına ilişkin, "örgüt üyeliği" ve "darbeye teşebbüs" suçlarından haklarında dava açılan 20'si tutuklu 29 sanığın yargılandığı davayı 8 Mart 2018'de karara bağlamıştı. Firari sanıklar Bülent Ceyhan, Said Sefa ile Emre Soncan hakkındaki davanın ayrılmasına karar veren mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Muhterem Tanık'ın beraatini kararlaştırmıştı.

Sanık Atilla Taş'ın, "örgüte yardım etmek" suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün, aynı suçtan sanık Murat Aksoy'un da 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Aralarında Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Hanım Büşra Erdal'ın bulunduğu 11 sanık "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezasına; sanıklar Ahmet Memiş, Ali Akkuş'unda arasında bulunduğu 12 sanık ise aynı suçtan 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi de 6 Mart 2020'de sanıklar Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Cemal Azmi Kalyoncu, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ünal Tanık, Yakup Çetin, Yetkin Yıldız ve Atilla Taş yönünden verilen hükümlerin bozulmasına karar vermişti. Diğer 17 sanık hakkında verilen cezalar ise onanmıştı.