Cumhuriyetimizin 100. yılında heyecanla beklenen 'Atatürk' dizisi Disney Plus'ta yayınlanacaktı. Ancak Türk yapımları kaldıran Disney Plus'ın kararı sonrası karar değişti. Aras Bulut İynemli'nin başrol oynadığı "Atatürk" sinema salonlarında Kasım ayında gösterime girecek.

İrem Derici en büyük hayalini açıkladı: "Pavyon açmak istiyorum" İrem Derici en büyük hayalini açıkladı: "Pavyon açmak istiyorum"

DİSNEY PLUS YAYINLAMAMA KARARI ALMIŞTI!

İçerde ve Çukur gibi dizilerde gösterdiği performansla beğenilen Aras Bulut İynemli’nin başrolünde olduğu 'Atatürk' dizisiyle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Geçen sene Türkiye’de yayınlara başlayan dijital yayın platformu Disney Plus’ın üstlendiği 'Atatürk' dizisinin tanıtımı yapılmış ve YouTube’da 2,5 milyona yakın görüntüleme elde edilmişti. Disney Plus skandal karar vererek 29 Ekim 2023 tarihinde yayınlanacağını duyurduğu 'Atatürk' dizisini platformunda yayınlamama kararı aldı.

 LOKAL İÇERİKLER KALDIRILDI

Yenişafak’tan Sevda Dursun’un derlemesine göre Türkiye’de özellikle yeni Star Wars dizi ve filmleri başta olmak üzere orijinal Türk yapımları, Marvel serisi gibi onlarca farklı içeriği barındırdığı için kullanıcılar tarafından sevilen Disney, 1 Temmuz’dan itibaren Türk yapımlarının önemli bir kısmını platformundan kaldırmıştı. Disney Plus’ın Türkiye yönetimi, tüm dünyada masrafları azaltmak için lokal içeriklerin kaldırılmasına dönük bir strateji izlediklerini söyledi.

''100. YILINDA YAYINDA'' AÇIKLAMASI

Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olarak hazırlanan ‘Atatürk’ün akıbetinin ne olacağı ise merak konusu oldu. Zira The Armenian National Committee of America (Amerika Ulusal Ermeni Komitesi), sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Disney Plus Türkiye’nin ‘Atatürk’ dizisini iptal etmesini istedi. Sebebi ise Atatürk’ü savaş suçlusu olarak görmeleriydi. Türk içeriklerini platformdan kaldırma kararından sonra Atatürk’ün de yayınlanmayacağı yönünde paylaşımlar yapıldı, kullanıcılar üyeliklerini iptal etti. Ancak Disney Plus Türkiye, dizinin fragmanını yayınlayarak, “Orijinal dizi #Atatürk çok yakında, Cumhuriyetimizin 100. yılında yayında” paylaşımını yaptı.

KASIM AYINDA SİNEMALARDA

Bu paylaşım bir süre tepkileri dindirse de kullanıcılarda tam bir güven oluşturmadı. Sosyal medyada sürekli “Atatürk dizisi ne zaman yayınlanacak” soruları soruldu. Platformdan başka herhangi bir açıklama gelmese de edinilen bilgiye göre Disney Plus Ermeni lobisine boyun eğdi. Diziyi platformunda yayınlamayacak. Aras Bulut İynemli, Songül Öden, Mehmet Günsür, Sarp Akkaya, Berk Cankat, Esra Bilgiç gibi önemli oyuncuların rol aldığı ve 8 milyon doların harcandığı yapımı çöpe atmayıp Türkiye’de vizyona koyacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında yayımlayacaklarını söyledikleri diziyi, kasım ayında film olarak sinemalarda yayınlayacaklar. Bu karar Türkiye’deki izleyiciyi nasıl etkiler, bunu da zaman gösterecek.

YERLİ YAPIMLARA NE OLACAK?

Türkiye pazarına girdiğinden beri sektörün dengesini bozan Disney Plus, birçok oyuncu ve yapımcıyı yüksek meblağlarla kendine bağlamış, bir anlamda piyasayı da kilitlemişti. Yerli yapımları platformdan kaldırma kararı alınca, Disney ile yapılan içerik anlaşmaları ve uzun vadeli projelerin durumu merak konusu oldu. Geçtiğimiz haftalarda yapım şirketlerinin projelerinin lisans mülkiyetini Disney Plus‘tan geri satın alıp, istediği yere yeniden satabileceği öğrenildi. Aynı şekilde Disney’le anlaşma yapan oyuncu, yazar ve yönetmenler de sözleşmelerini ya iptal ettirecek ya da Disney’in kardeş kuruluşu FOX‘a proje yapabilecek.