Sinemanın acı kaybı! Sinemanın acı kaybı!

Çin’in önemli üniversitelerinden Xiamen Üniversitesi’nde genetik bilimi üzerine çalışmalarını sürdüren bir grup araştırmacının, dünyadaki genetik kökenler ve cilt gençliği üzerine farklı ülkelerden örnekler çalışarak yaptıkları bir araştırmada, Türkiye’den Defne Samyeli’yi inceledikleri geçtiğimiz sene öğrenilmişti.

SAMYELİ SAHTE VİDEODA YATIRIM ARACI TAVSİYE ETTİ

Son günlerde tartışma konusu olan 'yapay zekâ ile dolandırıcılık' türlerine bir yenisi daha eklendi. Söz konusu dolandırıcılığın kurbanı Defne Samyeli oldu.

Ünlü ismin sesi ve görüntüsü kullanılarak yapay zekâyla bir reklam filmi üretildi. Sahte reklamda; yeni bir yatırım aracını tavsiye eden Samyeli, kullanıcıların paralarını katladığına dair tavsiyelerde bulunuyor.

“VİDEO GÖRDÜĞÜNÜZDE YÜZLERCE KEZ SORGULAMANIZI ÖNERİRİM”

Defne Samyeli, sahte reklam filmi hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bu videonun tamamen uydurma bir montaj işi olduğu ilk bakışta anlaşılsa da anlıyorum ki birçok vatandaşımızın dolandırılmasına neden olmuş. Bu bir yandan yapay zekâ kullanımının ne tehlikeli boyutlara ulaşabileceği konusunda bize fikir vermesi açısından anlamlı. İnsanları herhangi bir yatırıma yönlendirecek bir yayın yapmadım, bu gibi sponsorlu yayınları gördüğü zaman demek ki insanların misliyle dikkatli olması gerekiyor, hele işin içinde para varsa. Sadece ben değil, en güvendiğiniz başka kim varsa bu devirde ‘paranızı şuraya yatırın’ şeklinde bir video gördüğünüzde yüzlerce kez sorgulamanızı öneririm. Yüzümü ve YouTube kanalımdaki yayınlarımı kullanarak vatandaşları dolandıran, bu videoları yayan, yayınlayan sorumlular hakkında yasal süreci başlatacağımı bu vesileyle duymak isterim”