Ünlü oyuncu Matthew Perry 28 Ekim'de henüz 54 yaşındayken hayatını kaybetti. ‘Friends’  dizisinde canlandırdığı Chandler Bing karakteriyle tanınan Matthew Perry'nin ölüm nedeninin boğulma olduğu söylendi. Kolluk kuvvetleri kaynakları, Perry’nin evdeki jakuzide ölü bulunduğunu ancak olay yerinde herhangi bir uyuşturucuya rastlanmadığını ve cinayete dair bir belirti olmadığını açıkladı.

Matthew Perry

TMZ'nin haberine göre; her ne kadar evde yasadışı uyuşturucu bulunmasa da, çok sayıda reçeteli ilaç ele geçirildi. Yayın kuruluşu, "Yetkililer evde antidepresanlar, antianksiyete ilaçları ve bir Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ilacı buldu" diye yazdı.Los Angeles County Adli Tabibi, Perry'nin otopsisini yaparak ölüm belgesini yayınladı. Aktörün yaklaşık iki aydır beklenen, ölüm nedenini kesin bir şekilde ortaya koyacak otopsi raporu ise dün akşam ortaya çıktı.

ÖLÜM SEBEBİ AÇIKLANDI

Michael Jackson'ın hayatı film oluyor Michael Jackson'ın hayatı film oluyor

People tarafından elde edilen otopsi raporuna göre; Matthew Perry, anestezik ketaminin akut etkileri nedeniyle hayatını kaybetti. Boğulma, koroner arter hastalığı ve buprenorfin etkileri (opioid kullanım bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç) de ünlü ismin kazara olduğuna karar verilen ölümüne katkıda bulunan faktörler olarak listelendi.

ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi'ne göre; ketamin bazı halüsinojenik etkileri olan dissosiyatif bir anesteziktir. "Görme ve ses algısını bozar ve kullanıcının bağlantısız ve kontrolsüz hissetmesine neden olu. Ayrıca sedasyon (sakin ve rahat hissetme), hareketsizlik ve amnezi durumuna neden olabilir.

Matthew Perry

İNFÜZYON TEDAVİSİ GÖRÜYORDU

Otopsi raporunda, geçmişte uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele eden ancak 19 aydır 'temiz' olduğu bildirilen Perry'nin ketamin infüzyon tedavisi gördüğü ve son  tedavisinin ölümünden sadece bir buçuk hafta önce gerçekleştiği aktarılıyor. Ancak adli tabip ölüm anında vücudunda bulunan ketaminin bu infüzyon tedavisinden kaynaklanamayacağını, zira ketaminin yarılanma ömrünün 3 ila 4 saat ya da daha az olduğunu belirtildi.

Adli tabip, Perry'nin hayatını kaybetmesine neden olan ketamini hangi yolla aldığının belirlenemediğini, ölü bulunduğu jakuzinin kenarında veya içinde hiçbir ilaç bulunmadığını yazdı. Rapora, cinayet şüphesinin bulunmadığı da eklendi.

Matthew Perry

Ölüm sonrası kan örneklerinde bulunan yüksek ketamin seviyelerinde, ana ölümcül etkiler hem kardiyovasküler aşırı uyarılma, hem de solunum eksikliğinden kaynaklanacaktır. Matthew Perry'nin bu sebeplerle bilinç kaybına uğradığı sırada suyun altına dalmış olma ihtimali nedeniyle boğulma da ölüm sebebine katkıda bulunmaktadır.