2021 yılının asgari ücret tartışmaları devam ederken, Konya’nın Tuzlukçu Belediyesi’nden flaş bir haber geldi.
Belediye işçileri asgari ücret için 300 TL zam talebinde bulunurken, yapılan görüşmeler sonucunda CHP’li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa asgari ücretin 4 bin 500 lira olduğunu duyurdu.
KRT Web’den Cihan Güner’in haberine göre; Akbuğa tüm işçileri sendikalı yaparken, işçiler arasındaki sözleşmeli, şirket ve taşeron gibi ayrımları da ortadan kaldırdı. 2 bin 650 TL olan maaşlar 4 bin 500 liraya yükseldi.

“MAAŞLAR EŞİT SEVİYEYE GELDİ..”
Asgari ücret ve zam belirleme toplantısına işçi temsilcileri, DİSK Genel-İş Sendikası Konya Temsilcisi Mustafa Tamer katıldı. Toplantı da işçiler 300 TL zam isterken Akbuğa'dan işçilere % 80 zam geldi. Akbuğa, asgari ücreti de 4.500 lira yaptığını açıkladı. Tüm işçilerin maaşı eşit seviyeye çıkartılmış oldu. Akbuğa, "Sosyal demokrat olmanın bir anlamı vardır, biz de ayrıcalık olmaz eşit şekilde paylaşma olur" dedi.

“İŞÇİLER ARASINDAKİ AYRIMI KALDIRDIK..”
Akbuğa işçiler arasındaki ayrımı kaldıran Türkiye'de ilk ve tek belediye olduklarını vurguladı.
Akbuğa, "Türkiye'deki tüm belediyeler çalışanlarına haklarını vermesi lazım. Ben göreve geldiğimde kadrolu işçilerin maaşları icralıktı, aldıkları para yetmiyordu. Gelir gelmez yüzde 70 zam yaptım. Şimdi maaşları sosyal hakları ile birlikte 5 bin 500'leri buluyor" dedi.

TOPLANTIDAN ÇIKACAK KARAR BEKLENİYOR
Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş gözünü kulağını Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısından çıkacak karara çevirdi.

MUHALEFET VE SENDİKALAR ÖNERİLERİNİ AÇIKLADI
CHP, 2021 yılı asgari ücretin en az 3 bin 100 TL olmasını belirtirken, İYİ Parti ise asgari ücretin 3 bin TL önerisinde bulunarak, asgari ücretle çalışanların vergilerden muaf tutulmasını istedi.
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, (DİSK) ise 2021 yılı asgari ücretin net 3 bin 800 TL olması gerektiğini açıkladı.

Cep yakan serinlik! Cep yakan serinlik!
Editör: TE Bilişim