Yargıtay WhatsApp'ta Atılan "Masum" Mesajı Cinsel Taciz Saydı! İşte Cezası

Yargıtay 18. Ceza Dairesi, WhatsApp üzerinden "Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim?" şeklinde atılan mesaj içeriğini cinsel taciz suçu olarak kabul etti. Söz konusu eylem Türk Ceza Kanunu 105/1 ve 105/2 maddeleri gereğinde 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

Yargıtay WhatsApp'ta Atılan "Masum" Mesajı Cinsel Taciz Saydı! İşte Cezası

Yargıtay 18. Ceza Dairesi, WhatsApp üzerinden "Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim?" şeklinde atılan mesaj içeriğini cinsel taciz suçu olarak kabul etti.

Söz konusu eylem Türk Ceza Kanunu 105/1 ve 105/2 maddeleri gereğinde 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor. 

whatsapp cinsel taciz

Yargıtay, mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden gönderilen "Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim" mesajının cinsel taciz suçu oluşturduğuna hükmetti.

WhatsApp üzerinden gönderdiği ‘Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim'  mesajı nedeniyle hakkında kamu davası açılan sanığa 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' suçundan hapis cezası verildi.

Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği hükmün temyizi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 18'inci Ceza Dairesi, söz konusu kararı bozdu.

Sanığın, olay tarihinde gönderdiği 'Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim' mesajının, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 105/1 ve 105/2-d maddesine uyan 'cinsel taciz' suçunu oluşturduğu gözetilmeden 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' suçundan hüküm kurulması nedeniyle yerel mahkemenin verdiği karar bozuldu.

UZLAŞMA KAPSAMINA ALINMADI

Kararda ayrıca sanık hakkında 'cinsel taciz' suçundan kamu davası açıldığı, sanığın eyleminin soruşturma aşamasında uzlaşma kapsamında olmadığı ancak yapılan yargılama sonucu sanığın eyleminin uzlaştırma kapsamına giren kişilerin 'huzur ve sükununu bozma' suçu olarak kabul edildiği hatırlatıldı.

TCK’nın 253'üncü ve 254’üncü maddeleri uyarınca uzlaşma hükümlerinin uygulanması gerektiğine işaret edilen kararda, sanığın hukuksal durumunun bu hükümlerin sonucuna göre belirlenmemesi, bozma kararına gerekçe gösterildi. 

whatsapp yargıtay cinsel taciz

TCK 105/ VE 105/2 MADDELERİ HANGİ CEZALARI ÖNGÖRÜYOR?

Madde 105 - (1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.

(2) (Değişik fıkra: 29/06/2005-5377 S.K./13.mad) Bu fiiller; hiyerarşi, hizmet veya eğitim ve öğretim ilişkisinden ya da aile içi ilişkiden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur; işi bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz.

yargıtay cinsel içerik mesaj karar metni

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 18:40

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE