Vefat Eden Suna Kıraç'ın 1.6 Milyar Dolarlık Serveti Bakın Kime Kalacak?

Koç Holding'i kuran merhum iş adamı Vehbi Koç'ın kızı ve Rahmi M. Koç'un kızkardeşi Suna Kıraç, 79 yaşında hayata veda etti. Uzun süredir ALS hastalığıyla mücadele eden Suna Kıraç, Türkiye vergi rekortmenleri listesinin her yıl ilk 5 sırasında yer alıyordu. Kıraç, vefat ettiğinde bilinen kişisel serveti 1.6 milyar dolar olarak hesaplandı. Bu para, Suna Kıraç'ın İnan Kıraç ile evliliğinden olan 34 yaşındaki kızı İpek Kıraç'a miras kaldı.

Vefat Eden Suna Kıraç'ın 1.6 Milyar Dolarlık Serveti Bakın Kime Kalacak?

Koç Holding'i kuran merhum iş adamı Vehbi Koç'ın kızı ve Rahmi M. Koç'un kızkardeşi Suna Kıraç, 79 yaşında hayata veda etti.

suna kıraç

Uzun süredir ALS hastalığıyla mücadele eden Suna Kıraç, Türkiye vergi rekortmenleri listesinin her yıl ilk 5 sırasında yer alıyordu. Kıraç, vefat ettiğinde bilinen kişisel serveti 1.6 milyar dolar olarak hesaplandı. Bu para, Suna Kıraç'ın İnan Kıraç ile evliliğinden olan 34 yaşındaki kızı İpek Kıraç'a miras kaldı.

SUNA KIRAÇ, TÜRKİYE'NİN EN ZENGİN İNSANLARINDAN BİRİYDİ

Pera Müzesi başta olmak üzere kültür, sanat ve sağlık alanlarında Türkiye’ye önemli katkılar yapan Suna Kıraç, Koç Holding’in hissedarı kimliğiyle sadece Türkiye’nin değil dünyanın de en zengin insanlarından biriydi. Forbes dergisinin hisse değerlerine göre anlık olarak güncellenen “Milyarderler” listesine göre Kıraç 1.3 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin 1513. insanıydı.

ipek kıraç

Türkiye’nin en zenginleri listesinde 2018’de 2.2 milyar dolarlık servetiyle 11. sırada, bu yıl ise 1.6 miyar dolar servetiyle 13. sırada yer bulmuştu. (TL’nin değerindeki düşüş, servetlerin dolar bazında erimesine yol açtı.)

İPEK KIRAÇ "EN ZENGİNLER" LİSTESİNE GİRDİ

2018 yılının “Türkiye’nin En Zenginleri” listesine “En genç kadın milyarder” unvanıyla bir Kıraç daha girmişti: Suna Kıraç’ın kızı İpek Kıraç.

O tarihte 34 yaşında olan İpek Kıraç’ın serveti 700 milyon dolar olarak hesaplanmıştı. İpek Kıraç’ın serveti, Koç Holding’deki yaklaşık yüzde 3.54 oranındaki hissesinden kaynaklanıyordu.

Annesi Suna Kıraç’ın ise Koç Holding’deki yüzde 12.97 hissesi vardı. Bu payla Suna Kıraç, yüzde 16.89 paya sahip ablası Semahat Arsel ve yüzde 14.52 paya sahip ağabeyi Rahmi Koç’tan sonra Koç Holding’in en büyük ortağıydı.

Kıraç’ın vefatı sonrasında İpek Kıraç’ın Koç Holding’deki payının, annesinin hisseleriyle, üçüncü kuşak hissedarlar Ömer Koç (Yönetim Kurulu Başkanı) ve Ali Koç’u geçeceği öngörülüyor.

T24'ten Barış Soydan'ın aktardığına göre; Holding’i yakından izleyen bir kaynak, Kıraç'a Holding’in kurucusu, Suna Kıraç’ın eşi İnan Kıraç’ın yolunu Koç’tan ayırdığına dikkat çekerek, hisselerini kızına bırakabileceğini söyledi.

Eğer böyle olursa Suna Kıraç’ın kızı İpek Kıraç, Semahat Arsel’den sonra Koç Holding’in en büyük hissedarı konumuna yükselecek.

İpek Kıraç, Koç Holding’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Ama aktif görevi yok. Örneğin Yapı Kredi, Ford Otosan, Setur’da yönetim kurulu başkanı olan Ali Koç’tan farklı olarak, Koç Holding şirketlerinin yönetim kurullarında yöneticilik görevi üstlenmiyor.

suna kıraç ipek kıraç koç holding

İPEK KIRAÇ ANNESİNİN HASTALIĞINDAN ETKİLENİP BİYOLOJİ EĞİTİMİ ALDI

İpek Kıraç, söylenene göre annesinin hastalığının da etkisiyle biyoloji eğitimi aldı. 2002 yılında Koç Özel Lisesi’nden, 2007 yılında da Brown Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Kıraça Holding’in İtalyan Asimut-Benetti ile yarı yarıya ortak oldukları yat şirketi Sirena Marine'de CEO görevini üstlendi. Bu görevinde iki yelkenli yat markasının yaratılmasında rol oynadı. Babası İnan Kıraç kızı için, "İyi bir çocuk ve çok çalışıyor. Her sabah 5.30'da kalkıyor. Fabrikaya gidiyor, bazen fabrikada kalıyor. Ofise en erken giden o. Yoğun çalışma alışkanlığını annesinden almış” demişti.


Suna Kıraç’ın kızı İpek Kıraç’ın rol ve sorumluluklarının annesinin ölümünden sonra daha da artacağını, Koç Holding yönetimi kurulu ve Koç şirketlerinde daha etkili görevler üstleneceğini öngörmek yanlış olmaz.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 19:32

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE