Ukrayna, Rusya'nın saldırıları sonucu acı gerçeği açıkladı!

Rus ordusunun saldırılarına hız kesmeden devam ettiği Ukrayna'da savaşın yarattığı acı bilanço açıklandı. Açıklamalara göre; 14'ünün çocuk olduğu 352 sivil hayatını kaybederken 1684 kişi yaralandı. İşte Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşta son gelişmeler...

Ukrayna, Rusya'nın saldırıları sonucu acı gerçeği açıkladı!

Ukrayna'nın Rusya tarafından işgal edilişinin 4. gününde sıcak çatışmalar şiddetle devam ediyorken açıklanan veriler savaşın acı gerçeklerini bir kez daha göz önüne serdi. Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Rusya'nın saldırıları sonucunda 14'ü çocuk 352 kişinin hayatını kaybettiğini ve 116'sı çocuk bin 684 kişinin de yaralandığını açıkladı. 

Öte yandan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar'ın açıklamasına göre, Ukraynalıların kararlı direnişi sonucu demoralize olmaya kadar gelebileceği düşünülen Rus ordusunun 4 bin 300 can kaybı yaşadığı, 26 helikopter, 27 uçak, 146 tank, 50 topçu silahı, 2 tane gemi kaybettiği öğrenildi. 

Ukrayna, Rusya'nın saldırıları sonucu acı gerçeği açıkladı!

Ukrayna- Rusya savaşının 4. gününde yaşanan gelişmeler;

Avrupa Birliği yeni yaptırımlarını açıkladı

AB Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, konuşmasında  "AB tarihinde bir ilki yapacak. Yaptırımlar Putin rejiminin elitlerini hedef alıyoruz. Rus merkez bankası rezervi bloke olacak" ifadelerini kullanarak yeni yaptırımlarını açıkladı. Bunun sonucunda AB hava sahasının, Rus uçaklarına kapatılacağı ve bazı Rus medya kuruluşlarının AB'de yasaklanacağı duyuruldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Rus heyetiyle görüşme yapacak

Ukrayna lideri Zelenskiy, Rus heyetiyle Belarus sınırında tüm dünyanın odağında olacak olan ön koşulsuz bir görüşme yapılacağını açıkladı. 

Putin, özel savaş durumuna geçilmesini emretti

Diğer yandan savaşın 4. gününde yaşanan önemli gelişmelerden biri de Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Batı ile yaşanan gerilimler sebebiyle Rusya'nın nükleer caydırıcı güçlerine, 'yüksek alarma' geçme talimatı verdi. 

Ukrayna, Rusya'nın saldırıları sonucu acı gerçeği açıkladı!

Harkov'da Rus askerleri geri püskürtüldü

Gece boyunca Ukrayna'nın başkenti Kiev ve Harkov şehirlerinin çevresinde şiddetli çatışmalar sürerken sabah saatlerinde Rus askerlerini Harkov'a girdiği öğrenildi. Harkov Belediye Başkanı ise sonrasında  Rus askerlerinin geri püskürtüldüğünü ve kentin tamamen Ukrayna'nın kontrolüne geçtiğini duyurdu. 

Üst düzey ABD'li bir yetkili Amerikan haber kanalı ABC News'e konuşurken bir Rus askerinin telsiz görüşmesinde "Kimi vuracağımızı bilmiyoruz, hepsi bize benziyor" dediğini duyduğunu söyledi. Yetkili yaptığı bir diğer açıklamasında ise Rus güçlerinin bazılarının yönünü şaşırdığını, Ukraynalılara karşı verilen savaşın düşündüklerinden daha zor olduğunu fark ettiğini söyledi. 

Ukrayna, Rusya'nın saldırıları sonucu acı gerçeği açıkladı!

Ukrayna İçişleri Bakanı Anton Gerashchenko, Rus yetkililerin Ukrayna'nın bazı kentlerine balistik füze saldırısı düzenlediğini ve başta Vasylkiv kenti olduğunu açıkladı. 

CNN'in haberine göre; Kiev'in güney batısında gerçekleşen iki patlama adeta gökyüzünü aydınlattı. Patlamalarda birinin kent merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede gerçekleştiği bildirilirken ikinci patlama ise Kiev'in batısında, şehrin ikinci büyük havalimanı yolunda yaşandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2022, 00:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER