Türkiye'ye Çok Sıcak Haber! Eyyam-ı Bahur Ülkeyi Etkisi Altına Alacak

Türkiye Kurban Bayramını çok sıcak bir havada geçirecek! Kurban Bayramı tatilinde İstanbul'da yağış beklenmiyor. Bayram tatili süresince İstanbul ve çevresinde hava genelikle az bulutlu ve açık olacak. Meteoroloji'den yapılan son 5 günlük hava durumu raporuna göre Eyyam-ı Bahur yani çöl sıcakları ülke genelinde etkili olacak. 31 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında sıcaklıklar ülke genelinde hissedilir derecede artacak.

Türkiye'ye Çok Sıcak Haber! Eyyam-ı Bahur Ülkeyi Etkisi Altına Alacak

Türkiye Kurban Bayramını çok sıcak bir havada geçirecek!  Kurban Bayramı tatilinde İstanbul'da yağış beklenmiyor. Bayram tatili süresince İstanbul ve çevresinde hava genelikle az bulutlu ve açık olacak.

istanbul hava durumu

Meteoroloji'den yapılan son 5 günlük hava durumu raporuna göre Eyyam-ı Bahur yani çöl sıcakları ülke genelinde etkili olacak. 31 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında sıcaklıklar ülke genelinde hissedilir derecede artacak.

meteoroloji 5 günlük hava durum tahmini haritalı

EYYAM-I BAHUR KURBAN BAYRAMI BOYUNCA ETKİLİ OLACAK

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, eyyam-ı bahur sıcaklarının Kurban Bayramı boyunca etkisini göstereceğini söyledi.

Eskilerin yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullandığı eyyam-ı bahur, 31 Temmuz ile 7 Ağustos tarihleri arasına denk geliyor.

SICAK DÖNEMİN SÜRESİ UZADI

Yerini "çöl sıcakları", "cehennem sıcakları" ve "Afrika sıcakları" gibi terimlere bırakan eyyam-ı bahur, bu sene bayram döneminde etkisini hissettirecek. Toros, yaptığı açıklamada, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Modelleme Takımı'nın değerlendirmelerine göre, sıcaklıkların artmaya başlayacağını belirterek, sıcak günler olarak ifade edilen eyyam-ı bahurun artık daha uzun ve etkili olacağını kaydetti.

türkiye sıcak hava

Toros, bayramın birinci ve ikinci gününde Doğu Karadeniz'de gök gürültülü yağış beklenirken, bölgede sıcaklıklarının 23-25 derece arasında değişeceğini ifade ederek, bayramın 3 ve 4. günlerinde batıdan gelen oluk sistemi nedeniyle Marmara ve Ege'de sıcaklıkların birkaç derece düşerek 27-29 derece hissedilmesinin beklendiğini anlattı.

ege akdeniz sıcak hava plaj

Akdeniz'de Toroslar ve çevresinde gök gürültülü yağışlar görülmesiyle birlikte sıcaklıklarda 1-2 derecelik düşüş tahmin edildiğini dile getiren Toros, kuzeyde yer alan soğuk sistem sebebiyle Doğu Karadeniz kıyılarında yerel sağanak yağışların devam edeceğini aktardı.

istanbul sıcak

İSTANBUL'DA BARAJLAR KURUDU!

İstanbul'da yazın kurak geçmesiyle birlikte barajlardaki su oranı gün geçtikçe azalıyor.

Şehrin su ihtiyacını karşılayan barajlarındaki doluluk oranı geçtiğimiz yıl 27 Temmuz'da yüzde 69,74 iken bu yıl yüzde 58,52'ye indi.

istanbul baraj

SON 3 YILIN EN DİP SEVİYESİ ÖLÇÜLDÜ

Öte yandan İSKİ verilerine göre, barajlar yüzde 58,52 genel doluluk oranı ile barajlar son 3 yılın en düşük doluluk seviyesini gördü.

Barajlar arasında doluluk oranı en az olanları ise yüzde 2,7 ile Pabuçdere, yüzde 5,6 ile Kazandere, yüzde 21,97 ile Alibeyköy şeklinde ölçüldü.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 19:08

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE