Türkiye'nin konuştuğu davada karar: Ezgi Mola'ya Musa Orhan'a hakaretten ceza kesildi.

Ezgi Mola'nın, İpek Er'in ölümüne yol açmakla yargılanan Musa Orhan'a karşı hakaret ettiğine kanaat getiren mahkeme, sanatçıya 5 bin 200 TL ceza verdi.

Türkiye'nin konuştuğu davada karar: Ezgi Mola'ya Musa Orhan'a hakaretten ceza kesildi.

Batman’da geçen yıl intihar eden kadının bıraktığı mektupta, kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu söylediği eski uzman çavuş Orhan hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Orhan’ın tutuksuz olarak yargılanması sürüyor.

musa orhan


Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de Twitter üzerinden, “Tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica, umut her şeyi elimizden aldınız ya!! Ne diyim! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!!! #MusaOrhanTutuklansin” diye yazmıştı. Oyuncu hakkında, özür dilemeyi kabul etmemesi üzerine, Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş’un suç duyurusu üzerine dört yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

EZGİ MOLA'NIN CEZASI PARAYA ÇEVRİLDİ 

Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi, ‘basit yargılama’ usulüyle duruşmasız olarak görülen davada kararını açıkladı. Mahkeme, Ezgi Mola'ya ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 90 günlük adli para cezası verdi

ezgi mola ceza

. Eylemin alenen gerçekleşmesi nedeniyle artırıma gidilerek 105 güne çıkarılan ceza, ‘cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri’ göz önünde bulundurularak 65 güne indirildi.Böylece oyuncu Ezgi Mola, 65 gün adli para cezasına  çarptırıldı. Ancak ceza para cezasına çevrildi.  Ezgi Mola, 5 bin 200 lira ödemek şartıyla ceza aldı. 


"ŞEREFSİZ" KELİMESİ SÖVME EYLEMİ SAYILDI


Mahkemenin gerekçeli kararında ise şu ifadelere yer verildi: “Dava konusu paylaşım tarihi itibariyle ayrı bir davada sanık olarak henüz yargılama aşamasında olan ve suçlu olup olmadığı konusunda kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmayan katılana yönelik olarak, sanığın, ‘tecavüzcü, şerefsiz’ şeklinde paylaşımda bulunmak suretiyle katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde somut bir fiil isnat ettiğine kanat getirmiştir. Ayrıca ‘şerefsiz’ kelimesini kullanmak suretiyle de katılana yönelik olarak sövme eyleminde bulunduğu anlaşılmıştır.”

Tecavüz suçlamasıyla yargılanan Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan oyuncu Ezgi Mola, verdiği ifadede ‘genel tepki’ verdiğini söylemişti. 

YORUM EKLE