Türbe Diye Adaklar Adanan Gizemli Mezarın Sırrı Şaşkına Çevirdi

Marmaris'in en gözde gezi rotalarından Turgut Köyü'nde yıllardır türbe sanılarak adaklar adanan piramit mezarın MÖ 2. yüzyılda Diagoras ve karısı Aristomakha için yapılmış bir kral mezarı olduğu ortaya çıktı

Türbe Diye Adaklar Adanan Gizemli Mezarın Sırrı Şaşkına Çevirdi

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yıllarca türbe sanılarak çevre halkının akın akın gelerek adaklar adadığı ve sonrasında yapılan araştırmalarda mitolojik bir savaşçıya ait olduğu belirlenen Piramit Mezar ilgi bekliyor.  Piramit mezar MÖ 2. yüzyılda Diagoras ve karısı Aristomakha için yapılmış. Yavaş yavaş turizme kazandırılmaya çalışılan bu yapı oldukça iyi durumda. Türkiye’deki tek örnek olması ve Karia Yolu’nun üzerinde olması nedeni ile oldukça da önem kazanıyor.

marmaris piramit mezar

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ANTİK ESER OLARAK TESCİL ETTİ AMA...

Turgut Mahallesi'nde bulunan Piramit Mezar vatandaşlar tarafından yıllarca türbe sanılarak adaklar adandı, dualar edildi. Hydas Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan Piramit Mezar, İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 20.06.1990 tarih ve 1390 sayılı kararı ile kültür varlığı olarak tescil edildi. 

marmaris turgut köyü piramit mezar

AÇGÖZLÜ MEZAR KAZICILAR HARABEYE ÇEVİRDİ

2 bin 300 yıl önce yapıldığı belirlenen tarihi mezar, içinde yapılan kaçak kazılar sebebiyle harabeye dönerken, mahalle sakinleri tarihi mezarın bakımının ve restorasyonunun yapılmasını istiyor. Yaklaşık 500 metre yürüyerek çıkılan mezarın olduğu bölgede yaşayan mahalle sakinlerinden 75 yaşındaki Yaşar Aydoğan, "Biz çocukluğumuzdan beri oraya gider dualar ederdik, türbe sanıyorduk kral mezarı çıktı." "Çok kazdılar oraları içini yıktılar, üzerinde yazı falan da yok birileri geliyor bir şeyler anlatıyor biz de onlardan öğreniyoruz" dedi. 

piramit mezar marmaris turgut köyü

"10 YAŞINDAN BERİ MEZARA GİDİP DUA EDİYOR ADAK ADIYORUM"

Mahalle sakinlerinden Yaşar Ergün ise tarihi mezarı yıllarca Cağ Baba türbesi diye bildiklerini ifade ederek, "10 yaşından beri mezar ziyaretine giderdik, orda mezar olduğunu biliyorduk ama ulu birinin sanıyorduk, dualar ederdik. Mezar şu an bakımsız durumda, yetkililerin ilgilenmesini istiyoruz" diye konuştu. 

marmaris piramit mezar içten görünüm

"SİZ BEYAZ DİŞLİ HAYVANLAR BU TEMİZ YERDE DURUN!"

Yüksekliği 6 metre olan mezarın girişinin üzerinde olan kirişte silinmek üzere olan 8 Yunanca satırda yazılanların Türkçesi ise şöyle: "Siz beyaz dişli hayvanlar bu temiz yerde durun. Ben en yüksek yerde durup bir hainin gelmemesi ve zarar vermemesi için nöbet tutacağım. "Çünkü bu savaşta ölmüş

adlı bir adamı adının babasının Aristomacha koyduğu tanrıçaya benzer karısının mezarıdır. O mükemmel çocukları ve iffetli fikirleriyle bilinirdi." 

marmaris piramit mezar

marmaris mezar

Diagoras marmaris kral mezarı

Diagoras mezarı marmaris

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 20:14

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE