Toplu Seks Anında Taşlaşan Pompeii'de Yaşananların İbretlik Perde Arkası

Kutsal metinlerde azgınlıkta sınır aştığı için yok edildiğine dair bilgiler bulunan İtalya'nın meşhur kenti Pompeii'de neler yaşandığına ilişkin son çıkan bilimsel veriler tüyler ürpertti.

Toplu Seks Anında Taşlaşan Pompeii'de Yaşananların İbretlik Perde Arkası

"(Onlara) Yalnızca bir tek çığlık (yetti); anında sönüverdiler." (Yasin Suresi, 29) bu ayet İslam bilimciler tarafından tarihte yok edilen (helak edilmek) kavimlerin durumunu izah ettiğine vurgu yapılıyor.

pompeii taş kesilen insanlar

Kur'an'da buna benzer başka ayetlerde var. Örneğin, "... Onlara uyarıcı-korkutucu geldiğinde, nefretlerinden başkasını arttırmadı. (Hem de) Yeryüzünde büyüklük taslayarak ve kötülüğü tasarlayıp düzenleyerek. Oysa hileli düzen, kendi sahibinden başkasını sarıp-kuşatmaz. Artık onlar öncekilerin sünnetinden başkasını mı gözlemektedirler? Sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir değişiklik bulamazsın ve sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir dönüşüm de bulamazsın." (Fatır Suresi, 42-43)

pompeii taş kesilen insanlar

VEZÜV'ÜN BİR DİĞER ADI İBRET DAĞI

"İbret Dağı" olarak adlandırılan Vezüv'ün bu isimle anılması ilginç.

Tarihte ünlü Sodom ve Gomorra kentlerinin başına gelen felaketle, Pompeii'de yaşananlar birbirine çok benzemektedir.

BÜTÜN YAŞAMIN 15 DAKİKADA BİTTİĞİ TESPİT EDİLDİ

Uzmanlar tarihin en önemli dönüm noktalarından biriyle ilgili çarpıcı gerçeği ortaya çıkardı. Yaklaşık 2 bin yıl önce Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu yok olan antik Pompeii kentinde yaşamın 15 dakika içinde sona erdiği belirlendi.

pompeii taş kesilen insanlar vezüv yanardağı

Yaklaşık 2 bin yıl önce Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu yok olan antik Pompeii kentinde yaşamın 15 dakika içinde sona erdiği belirlendi.

İtalya'daki Bari Üniversitesi ve Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) ile İngiliz Jeolojik Araştırma Kurumu (BGS) tarafından yapılan araştırmaya göre, M.S. 79 yılındaki yanardağ patlamasının ardından Pompeii kenti kısa sürede taşlaşmış lav parçaları, kül, gaz ve toz bulutu altında kaldı.

pompeii taş kesilen insanlar italya

2 BİN KİŞİ PİROKLASİT AKINTI NEDENİYLE NEFESSİZ KALDI

Antik kentte yanardağ patlamasında ölen yaklaşık 2000 kişinin büyük kısmı, "piroklastik akıntı" adı verilen bu olgunun etkisiyle nefessiz kalarak hayatlarını kaybetti.

Araştırma sonuçları, "Scientific Reports" dergisinde yayımlandı.

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, "Vezüv'ün M.S. 79 yılında patlaması sırasında Pompeii'yi vuran piroklastik akıntılar yaklaşık 15 dakika sürdü: Kent sakinleri tarafından solunan bu volkanik kül ölümcül oldu, boğulmalarına yol açtı" denildi.

pompeii taş kesilen insanlar müzesi italya

PATLAMADAN ÖNCE 800 YIL HİÇ FAALİYET GÖSTERMEDİ

Enstitü'nün verilerine göre Vezüv Yanardağı 79 yılında patlamadan önce yaklaşık 800 yıl boyunca belirgin bir faaliyet göstermemişti. Vezüv'e yaklaşık 10 km mesafede yaşasalar da yanardağ patlamalarına alışık olmayan Pompeii halkının bu büyük patlamaya karşı hazırlıklı olmadığı tahmin ediliyor.

Araştırmacılar, kent sakinlerinin kaçma fırsatı bulamadan evlerinde ya da sokaklarda bu volkanik partikül bulutu altında kaldığını vurguladı. INGV Vezüv Gözlemevi araştırmacısı Roberto Isaia, bu volkanik bulutun "karbondioksit, klorür, volkanik kül ve taş parçalarından" oluştuğunu söyledi.

vezüv yanardağı italya

SICAKLIK 250 DERECEYE ÇIKTI

Scientific Reports dergisindeki makalede, "200-250 °C saf sıcak havaya maruz kalınması halinde 2-5 dakika boyunca hayatta kalınabilir, ancak solunabilir formdaki sıcak ince küllerin varlığı hayatta kalma süresini büyük ölçüde azaltır" denildi.

İtalyan basınına konuşan Isaia, Pompeii'deki kalıntılar üzerinde yaptıkları incelemelerin yardımıyla matematiksel bir model geliştirerek bu sonuçlara vardıklarını, elde edilen bulguların dünya çapındaki diğer yanardağlara da uygulanabileceğini söyledi.

1997 YILINDA DÜNYA MİRASLARI LİSTESİNE EKLENDİ

Dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri kabul edilen Pompeii, 1997'de UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmişti.

Vezüv Yanardağı taş kesilen insanlar

Antik kentte yanardağ patlaması sonrası lav ve kül tabakasıyla kaplanan kalıntıların gün yüzüne çıkarılması çalışmaları devam ediyor. Pompeii antik kentinin 66 hektarlık alanının yaklaşık 3'te biri hala kazıya açılmayı bekliyor.

Pompeii Arkeolojik Parkı, pandemi öncesinde İtalya'nın en çok ziyaret çeken mekanlardandı. Arkeolojik alanı 2018'de 3.6 milyon kişi ziyaret etmişti.

PATLAMDAN ÖNCE HAFİF BİR DEPREM OLDU AMA KİMSE UMURSAMADI

Tarihte görülmemiş toplu ayinleri ve eşcinsel ilişkilerin (ensest dahil) toplumun büyük kesiminde yaygın olduğu rivayet edilen Pompeii'de yanardağ faciası öyle ani olmuştu ki, Vezüv'ün lavları bir anda tüm kenti haritadan sildi. Olayın en ilginç yanı ise, kentin günlük yaşantısı içinde, Vezüv'ün korkunç patlamasına rağmen, kimsenin kaçamaması ve adeta büyülenerek felaketin farkına bile varamamış olmasıydı. Yemek yiyen bir aile, sofradaki halleriyle aynen taşlaşmıştı. Pompei kalıntılarından çıkarılan taşlaşmış insan cesetlerinin, bazılarının yüzleri hiç bozulmadan kalmıştı. Cesetlerin yüzlerinde ise şaşkınlık ifadelerini görmek mümkündür.

taş kesilen insanlar pompeii italya

İşte facianın en dikkat çekici yönü buradadır. Nasıl olmuş da binlerce insan hiçbir şey görmeden ve duymadan, adeta ölümün gelip kendilerini yakalamasını beklemişlerdir?

Olayın bu yönü, Pompeii kavminin yokoluşunun Kuran'da anlatılan helak olaylarına benzediğini gösteriyor.

Çünkü Kuran'da, helak olayları anlatılırken "birden yok olma" üzerinde durulur.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER