Tinder Nedir? Tinder Uygulamasında İlişki İçin Arkadaş Bulma Kriterleri

Modern dönemde bağlanmadan sadece ilişki yaşamak istiyor ve yolunuza devam mı etmek istiyorsunuz? Sanal tanışma uygulaması Tinder bu ihtiyaç için düşünülerek kullanıcıların hizmetine sunulan en bilindik aplikasyon. Natalie Portman ve Ashton Kutcher'in Bağlanmak Yok filminin bir nevi sosyal medya uygulaması olan Tinder'a nasıl kayıt olunur, partner eşleşmesi nasıl yapılıyor, Tinder'a nasıl kayıt yapılır? Gelin detaylara birlikte göz atalım...

Tinder Nedir? Tinder Uygulamasında İlişki İçin Arkadaş Bulma Kriterleri

Modern dönemde bağlanmadan sadece ilişki yaşamak istiyor ve yolunuza devam mı etmek istiyorsunuz?

tinder uygulaması

Sanal tanışma uygulaması Tinder bu ihtiyaç için düşünülerek kullanıcıların hizmetine sunulan en bilindik aplikasyon. Natalie Portman ve Ashton Kutcher'in Bağlanmak Yok filminin bir nevi sosyal medya uygulaması olan Tinder'a nasıl kayıt olunur, partner eşleşmesi nasıl yapılıyor, Tinder'a nasıl kayıt yapılır?

Gelin detaylara birlikte göz atalım...

tinder uygulama

Tinder, en popüler arkadaş bulma uygulamalarından biridir. Bu yazımızda arkadaş bulma uygulaması Tinder’ı en ince ayrıntısına kadar inceledik. Tinder hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için kaleme aldık. Yeni arkadaşlar bulmak için Tinder, dikkat çekici birkaç fotoğraf ve iyi bir giriş yeterlidir.

tinder

Tinder Nedir ?

Tinder, Android ve iOS cihazlar için geliştirilmiş oldukça keyifli bir flört uygulamasıdır. Tinder 2012 senesinde basit bir mantıkla yola çıktı. Şuan Tinder’ı günlük olarak 10 milyon kişi aktif olarak kullanıyor ve günlük 26 milyon eşleşme yapılıyor. Tinder’da arkadaş edinmek için tek yapmanız gereken ekranı kaydırmak ve karşınıza çıkan kişileri beğenmek. Eğer karşı tarafta size beğeni göndermişse eşleşiyorsunuz ve artık mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.

Tinder uygulaması konum tabanlı olarak çalışmaktadır. Yani uygulamayı açmadan önce telefonun konum özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Uygulama belirlediğiniz cinsiyet ve mesafeye göre çevrenizdeki kişileri size gösteriyor. Sizde tanışmak istediğiniz kişiye beğeni gönderiyorsunuz. Eğer karşı tarafta size beğeni gönderirse eşleşmiş oluyorsunuz ve mesajlaşabiliyorsunuz.

tinder buluşma

Tinder’a Nasıl Kayıt Olunur ?

Tinder’a telefon numaranızla veya facebook hesabınızla kaydolabilirsiniz. Eğer facebook hesabınızla kayıt yaparsanız facebook fotoğraflarınız profilinize otomatik olarak yüklenecektir ancak Tinder uygulamasından profilinizi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Tinder Nasıl Çalışır ?

Tinder’ı kullanmak oldukça kolaydır. Genel olarak bakıldığında Tinder 3 bölümden oluşmaktadır. Profiliniz, eşleşme bölümü ve mesajlaşma alanı.

tinder

Tinder Profil Ayarları

Tinder’da ekranın sol üst köşesinde bulunan Profil simgesine dokunup Ayarlar seçeneğini seçerek profil ayarlarınızı yapabilir, profil fotoğrafınıza dokunarak fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Tinder’a Instagram Hesabı Nasıl Bağlanır ?

Tinder’a instagram hesabınızı bağlayarak daha fazla fotoğrafınızı paylaşabilirsiniz. Instagram hesabını tindera bağlamak için:

Tinder uygulamasında Profil sekmesine gelin.

Fotoğrafınızın yanında bulunan Kalem (Düzenle) simgesine dokunun.

Instagram fotoğraflarımı göster sekmesi altında bulunan Instagram’a bağlan seçeneğini seçip Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi girerek giriş yapın.

tinder mesajlaşma

Tinder’da Yaş ve Mesafeyi Gizleme

Tinder’da normalde profilinizde yaşınız ve o kişiye olan uzaklık bilgileriniz gözükür. Ancak dilerseniz yaşınızı ve mesafenizi gizleyebilirsiniz. Bunun için :

Tinder uygulamasında Profil sekmesine gelin.

Fotoğrafınızın yanında bulunan Kalem (Düzenle) simgesine dokunun.

Sayfanın en altında bulunan Profilinizi Kontrol Edin sekmesi altında yer alan Yaşımı Gösterme ve Mesafemi Görünmez Kıl seçeneklerini aktif hale getirin.

Tinder Bildirimlerini Açma ve Kapatma

Tinder, Yeni eşleşmeler, mesajlar, mesaj beğeniler, ve Super Likes gibi durumlarda size bildirim gönderebilmektedir. Tinder bildirim ayarlarını yapmak için.

Tinder uygulamasında Profil sekmesine gelin.

Dişli Çark Ayarlar simgesine dokunun.

Uygulama Ayarları sekmesi altında yer alan Bildirimlerden dilediğiniz açın veya kapatın.

Ayarlar bölümünden eşleşmek istediğiniz cinsiyeti, arama mesafesini, yaş aralığını, görülme ayarını düzenleyebilir, yine bölümden ücretli olan Tinder Plus, Boost ve Super Like satın alabilirsiniz.

tinder sex

Tinder’da Eşleşme

Tinder uygulamasını açtığınız zaman karşınıza direk olarak Eşleşme sekmesi açılacak ve çevrenizde Tinder kullanan kişiler gösterilecektir.

Karşınıza açılan profilleri incelemek için profilin üzerine dokunmanız yeterlidir. Eğer o kişiyi beğendiyseniz Kalp simgesine, beğenmediyseniz çarpı simgesine dokunabilirsiniz. Ayrıca beğenmediğiniz kişileri geçmek için ekranı sağa veya sola kaydırarak diğer profillere geçiş yapabilirsiniz.

Eğer bir kişi çok beğendiyseniz ona Super Like gönderebilirsiniz. Süper like simgesi ekranın sağ alt köşesindeki Yıldız butonudur. Super Like gönderdiğiniz kişiye bildirim gitmektedir ve günlük sadece 1 tane süper like gönderme hakkınız bulunmaktadır. Dilerseniz uygulama üzerinden 25 adet Super Like’ı 2.36 TL’den satın alabilirsiniz.

tinder buluşma

Tinder Boost Nedir ?

Tinder’da Boost olayı vardır. Boost bulunduğunuz çevrede 30 dakika boyunca uygulamayı kullanan kişilere profilinizi öncelikli olarak göstermenizi sağlar. Böylece beğeni alma ve eşleşme olasılığınız artar. Şuan 5 adet boost 9.40 TL’dir ve her bir boost 30 dakika boyunca profilinizi bölgenizdeki en popüler profil yapar.

Tinder Plus Nedir ?

Tinder Plus, Tinder’ın ücretli versiyonudur diyebiliriz. Aylık 44.89 TL’ye Tinder Plus’a geçtiğiniz zaman:

tinder sex uygulama

Her gün 5 ücretsiz Super Like

Aylık 1 adet Boost

Son kaydırmayı geri alma

Tinder’da konum değiştirme

Reklamları kapatma gibi özellikler açılmaktadır.

Tinder’da Nasıl Mesajlaşılır ?

Tinder’da biriyle mesajlaşabilmeniz için öncelikle o kişiyle eşleşmeniz yani birbirinizi beğenmiş olmanız gerekmektedir. Uygulamada biriyle eşleştiğiniz zaman Tinder’ın sağ üst köşesinde bulunan mesajlaşma bölümünde eşleştiğiniz kişiyi görürsünüz. O kişiyi seçtiğiniz zaman mesajlaşma ekranı açılır ve dilediğiniz gibi mesajlaşabilirsiniz.

tinder aşk

TINDER KULLANICILARINA ÇOK ÖNEMLİ UYARI

Tinder'ın en son güvenlik güncellemesi ile beraber dijital buluşma hayatınız hackerlara karşı çok daha az savunmasız olacak.

Firma, Çarşamba günü Sen. Ron Wyden'e gönderilen bir mektupta, Tinder'ın uygulamasındaki birkaç siber güvenlik problemini çözdüğünü duyurdu.

Tinder'ın sahibi olan ve kısa süre önce de Hinge'i satın alan Match Group, Tinder'ın uygulaması ve sunucular arasındaki fotoğraf ve sağa/sola göndermelerin artık şifrelendiğini söylüyor ve bu da hackerların özel hayatınızı izlemek için çok daha fazla uğraşmaları gerektiği anlamına geliyor.

Gönderilen mektupta Match Group'un genel danışmanı Jared Sine, kullanıcılarının mahremiyetini ve güvenliğini ciddiye aldıklarını ve platformlarının sağlamlığını sağlamak için bir cihaz ve sistem ağı kullandıklarını belirtiyor.

50 milyon kullanıcıya sahip olan buluşma uygulaması Tinder üzerinde insanlar, fotoğrafları temel alarak, potansiyel buluşmaları kabul etmek için sağa reddetmek için sola ittiriyorlar.

 Yapılan düzeltmeler ise bir sibergüvenlik firması olan Checkmarx'ın araştırmacılarının Ocak ayında bulduğu iki güvenlik açığını onarıyor. Araştırmacılar, Tinder sunucuların kaydedilen fotoğrafların güvensiz ve eski HTTP bağlantısını kullandığını bulmuşlardı ve bu da aynı Wi-Fi ağına sahip olan herhangi bir hacker'ın bunları görebilmesi ve hatta muhtemelen değiştirebilmesi oluyordu.

tinder arkadaşlık

Bir diğer açıklık ise hacker'ların sağa ve sola ittirilen profilleri görmesini sağlıyordu. Her ne kadar bu cevaplar şifrelenmiş olsa da dosyaların boyutları farklıydı ve bu yüzden de hangi hareketlerin beğenme, beğenmeme veya çok beğenme olduğunu anlamak zor olmuyordu.

Match Group, tüm dosyaların aynı boyuta getirilmesi ile bu sorunu da ortadan kaldırdıklarını belirtiyor. Bu değişiklik 19 Haziran tarihinde devreye girdi. Cevap verilmemiş olan bir soru ise, firmanın Ocak ayından beri bilgisi olmasına rağmen bu sorunu çözmek için neden bu kadar beklediği.

HTTP sorunu ise çok daha kısa sürede çözülmüştü ve Tinder fotoğrafları, 6 Şubat tarihi ile tam şifrelemeye kavuşmuşlardı...

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 18:17

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE