Tam kapanma sonrası süreç nasıl işleyecek? İşte sızan ilk detaylar

Türkiye 29 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren 17 gün sürecek bir tam kapanma sürecine girdi. Peki tam kapanma süreci sonrasında yasaklar kalkacak mı? Sokağa çıkma yasakları bitecek mi? İşte kamuoyuna sızan ilk detaylar...

Tam kapanma sonrası süreç nasıl işleyecek? İşte sızan ilk detaylar

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede çerçevesinde tam kapanma planlandığı şekilde Ramazan Bayramı sonrasında biterse, normalleşme planı vaka sayılarına göre 3 aşamalı işleyecek.

17 MAYIS SONRASI SAAT SINIRI 21:00 OLACAK

Habertürk'te yer alan kulis haberine göre, ilk olarak kısıtlamalardan en çok etkilenen restoran kafe vb işletmeler açık alanlarında (bahçe, cadde üzeri vb) hizmet verebilecek şekilde kapılarını açacak. Dış mekânı olmayan işletmelere belediyeler tarafından geçici imkânlar sağlanacak. İşletmelerde saat sınırı ise 21:00 olacak.

sokağa çıkma yasağı istiklal caddesi

AVM’lerdeki ve diğer cadde mağazaları 29 Nisan öncesi düzende açılacak. Tek fark sadece pazar günleri sokağa çıkma yasağı uygulanacak yani cumartesileri esnaf dükkanını açabilecek insanlar sokağa çıkabilecek. Bu dönemde de okullarda yüzü yüze eğitim başlatılamayacak. Sokağa çıkma yasağı ise sadece pazar günü uygulanacak.

1 HAZİRAN SONRASI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI TÜMDEN KALDIRILACAK

Önce 17 Mayıs sonrası sadece pazar günü uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı kaldırılacak. Yaz sezonunun da başlamasıyla artık tam normalleşmeye bir adım daha yaklaşılmış olacak. Tüm eğlence mekanları ülke genelinde yeme içme yerleri de dahil olmak üzere artık saat 22:45’e kadar açık tutulabilecek. Yine tüm işletmeler açık alanlarda hizmet verecek şekilde faaliyet sürdürebilecek. Tatil kısıtlamaları da sona erecek. Eğitim kurumları bu süreçte de kapalı olmaya devam edecek ve uzaktan eğitim ile dönem sonlandırılacak.

sokağa çıkma yasağı aydın meydan

1 TEMMUZ SONRASI AŞILAMAYA BAĞLI OLARAK YASAKLAR NİHAYETE ERECEK

Bu tarihten sonra aşılama oranlarındaki artışın da katkısıyla artık tüm kısıtlamalarda önemli ölçüde sonlandırmaya gidilecek. Yeme içme mekanlarının kapalı alanları da hizmete açılabilecek. Hemen hemen tüm yasaklar kaldırılırken eğitimde kapıların açılması artık eylüle kalacak.

VAKA SAYISI DÜŞMEZSE YASAKLAR AĞIRLAŞACAK

Vaka tablosunun kötüye gitmesi hâlinde ise tedbirler ağırlaştırılacak. Vaka sayıları düşüşe geçmezse toplumun büyük bir kısmı aşılanana kadar yeni tedbirlerin alınabileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2021, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER