Tam kapanma 1 hafta uzayacak mı? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı

Türkiye'de 17 Mayıs'a kadar sürecek olan tam kapanmanın 1 hafta daha uzatılabileceğine dair dillendirilen iddialar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya soruldu. Soylu, gündemde böyle bir konunun olmadığını açıkladı.

Tam kapanma 1 hafta uzayacak mı? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı bir televizyon kanalının canlı yayınında 'Tam kapanma ' sürecinin 1 hafta daha uzatılıp uzatılmayacağı konusuyla ilgili merak edilen soruya cevap verdi. Soylu, " Tam kapanmanın 19 Mayıs'a uzaması konusunda böyle bir değerlendirmemiz yok." şeklinde konuştu

tam kapanma

Bakan Soylu'nun açıklamalarından satırbaşları:

- Salgınla mücadele sürecinde 4 temel ilke belirledik. Bu 4 temel ilke: Kamu düzeni ve güvenliğinin devamı, üretim ve tedarik zincirinin aksamaması, sağlık sisteminin devamı ve temizlik-maske-mesafe üçlüsünün temini"

- Derdimiz şu, Ramazan, yaz ve Kurban Bayramı, sosyal izolasyonda zorluk çekeceğimiz dönemler olacak. Tarımın en önemli dönemindeyiz. Tarımı devam ettirmemiz lazım. Ekonomik olarak hareketlenmemiz gereken dönemin arifesindeyiz.

"TÜRK HALKINI EVE KAPATTIK AMA.."

- Türk halkını eve kapattık ama hepsi sağlığımız için. Milletimizden Allah razı olsun. Bu dönemde hepimiz yakınlarımızı kaybettik. Ben de yakınlarımı kaybettim. Tüm Türkiye olarak fedakarlıklarda bulunduk.

- Kapanma dönemlerinde büyük zorluklarla karşılaştık. Ben önceki kapanma döneminde de büyük zorluk çektik. Tüm halkımızdan evlerine kapanmasını istemek kolay değil. 

- Niye İçişleri Bakanlığı ikide bir genelge yayınlıyor denildi. 2 önemli husus var. Birincisi, ilk Hıfzıssıhha Kurulları karar veriyor. İkincisi, bizim pandemi eylem planımız var. Koordinasyon İçişleri Bakanlığı'na verilmiş, biz de kabinemizin aldığı kararları halkımıza duyurabilmek için bunu ortaya koyuyoruz.

süleyman soylu içişleri bakanı

"TARAK YASAK ÇÜNKÜ SÜLEYMAN SOYLU'NUN SAÇLARI YOK"

- Tam kapanmanın 19 Mayıs'a uzaması konusunda böyle bir değerlendirmemiz yok.

- Toplumun bütün taraflarını dinliyoruz. Esnaf diyorlar ki, gıdayı anladık, temel ihtiyaç maddelerini anladık. Tabi sosyal medyada şey diyorlar, "Tarak yasak, Süleyman Soylu'nun saçları yok diye".

"ALKOL BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜRÜYOR"

- Alkol meselesi kendiliğinden çıkmış bir şey değil. 2 ay süreyle Avrupa'yı takip ettik. Onları takip ederek, onlar nasıl kapanıyorlar, hangi tedbirleri alıyorlar, işten kaçta çıkıyorlar. Bunlar bizim için örnek oldu, öğretici oldu. Kendi tecrübelerimizle bunları pekiştirdik ve kendimize bir yol haritası belirledik. 

- Dünya Sağlık Örgütü, bu işin başında kuralı koymuş. Demiş ki, alkolden kaçınarak bağışıklık sisteminizi koruyun diyor. Ayık kalın diyor. Alkolün limitiyle alakalı, fazla bir alkol almayın diyor. Alkol kullanımı sırasında evde bile olsa sosyal mesafenin korunmama riski yüksektir diyor, temel derdi bu aslında.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2021, 01:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER