Sosyal Medya Ayaklandı: İntihar Haberleri Peş Peşe Geldi

Üniversite sınavı YGS'de bu yıl yeni bir sisteme geçildi. Sınava 15 dakika erken gelmeyen öğrenciler sınav salonuna alınmadı. Bu kural nedeniyle bu yıl 102 bin kişi sınava giremedi. Bunalıma giren öğrencilerden ise intihar haberleri peş peşe geldi.

Sosyal Medya Ayaklandı: İntihar Haberleri Peş Peşe Geldi

Üniversite hayali kuran milyonlarca kişi geçtiğimiz günlerde düzenlenen YGS sınavına girdi. Ancak bu yıl ilk defa uygulanan "15 dakika erken gel" kuralı nedeniyle birçok kişi sınava giremedi. 

Bu kural nedeniyle sınava alınmayınca bunalıma girdiği öne sürülen 18 yaşındaki Büşranur Kalaycı, intihar etti. Çanakkale’nin Biga ilçesinde ailesiyle yaşayan Biga Atatürk Anadolu Lisesi dördüncü sınıf öğrencisi Büşranur Kalaycı’nın bir süredir bunalımda olduğu belirtildi.

Kız kardeşi Gülnur, akşam eve geldiğinde Büşranur’un odasında tavana asılı cansız bedeniyle karşılaştı. Kesin ölüm nedeninin saptanması için Kalaycı’nın cesedi adli tıpa gönderildi.

Savcılıkta ifadeleri alınan aile Büşranur’un YGS’ye bir dakika geç kaldığı gerekçesiyle giremediği için bunalımda olduğunu, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından psikolojisi iyice bozulduğu için intihar ettiğini düşündüklerini söyledi.

102 BİN 949 KİŞİ SINAVA GİREMEDİ

İlk defa bu yıl öğrencilere yapılan duyuruda, saat 10.00’da başlayacak sınav için öğrencilerden saat 09.45’e kadar salona giriş yapmaları istenmişti. Birçok öğrenci de geç kaldığı için sınava alınmamıştı. Sınava 102 bin 949 aday sınava giremezken, geçen yıl bu sayı 61 bin 482 idi. Sınava giremeyen aday sayısındaki artışta bu kuralın etkili olduğu ifade ediliyor.

İNTİHAR HABERLERİ PEŞ PEŞE GELDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde bugün düzenlenen sınava girmek için hazırlanan 19 yaşındaki Melek Kurtuluş'u yakınları evinin yanındaki inşaatta asılı buldu. Kurtuluş’un sınav stresine dayanamayıp intihar ettiği iddia edildi.  Sınava gitmesi beklenirken ailesinin sabah saatlerinde aradığı ve ardından evinin yanındaki inşaatta asılı halde bulduğu Kurtuluş, ipten indirilerek sağlık ekipleri çağrıldı. 112 acil servis ekipleri Kurtuluş'un yaşamını yitirdiğini saptadı. Genç öğrencinin sınav stresine dayanamadığı iddia edildi.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Alan Yeterlilik Testleri’ne (AYT) girmek için okul binasına gelen 18 yaşındaki Ömer Ateş adlı öğrenci, sınav öncesi istifra etmesi sonucu sınava alınmadı. 
 
EVİNE GİDİP İNTİHAR ETTİ

Sınava alınmayan Ateş’in evine döndükten sonra dün akşam saatlerinde ateşli silahla yaşamına son vermek istediği iddia edildi. Ağır yaralanan Ateş, Kulp Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kulp Devlet Hastanesi’nden Diyarbakır’a sevk edilen Ateş’in yolda yaşamını yitirdiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 16:18

Seçil Balık

Görsel ve yazılı medya üzerindeki deneyimlerimle siz değerli magazinburada.net okuyucularına kaliteli içerikler üretmek için buradayım. Ekip arkadaşlarımızla beraber en doğru ve en hızlı bilgileri sizlere aktarıyoruz. Bizi takipte kalın sevgiler...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE