Konya'da Vatandaşı Korkutan Görüntüler! Yetkililer Tedbir Aldı

Konya'da toprağın içinden çıkan ateş vatandaşları korkuttu. Durum AFAD'a aktarıldı. AFAD yetkilileri bölgeye gidip inceleme yaptı.

Konya'da Vatandaşı Korkutan Görüntüler! Yetkililer Tedbir Aldı

Konya'nın Karapınar ilçesi Kayalı Mahallesi'nde toprağın altından çıkan ateş, mahallede paniğe neden oldu. Mahalle muhtarı Muharrem Güdal, "AFAD gelip inceledi. Burası daha önce sazlık ve bataklık olduğundan dolayı suda kuruduğu için metan gaz kaynaklı ateş çıktığını söylendi" dedi.

konya lav ateş

Kayalı Mahallesi'nde yaşanyanlar dün akşam saatlerinde daha önce sazlık ve bataklık olan alanda toprağın altında ateş ve duman çıktığını fark etti. Hatta ateşe inanamadıklarından sigarayı bile yakarak denedi. Ardından da mahalle muhtarı Muharrem Güdal'a haber verildi. Gülda da AFAD ekiplerini bilgilendirdi. Bugün bölgeye gelen AFAD ekipleri, bölgenin daha önce sazlık ve bataklık olduğunu, bölgedeki suyun tamamen kuruması üzerine metan gazdan kaynaklı ateş meydana geldiğini belirledi.

konya lav ateş

AFAD ÖNLEM ALACAK

Mahalle Muhtarı Muharrem Güdal, "Biz ateşi çocukların ve çobanların yaktığını sanıp, dikkate almıyorduk. Sonra gelip baktık gerçekten toprağın altından ateş vardı. Burası daha önce sazlık ve bataklıktı, şimdi tamamen kurudu. AFAD'a haber verdik. AFAD da gelip inceledi. Burası daha önce sazlık ve bataklık olduğundan dolayı suda kuruduğu için metan gaz kaynaklı ateş çıktığını söyledi. İncelemelerini yapıp, bu bölgede önlem alacaklarını söylediler." diye konuştu.

"TEDİRGİN OLDUK"

Bölge halkından Sadullah Özer de toprağın altında ateş olduğunu görünce tedirgin olduklarını belirterek, "Burada yer altında ateş olduğunu duyunca merak edip geldi. Bu bölgede Hasan Dağı var, doğal gaz olabilir veya başka bir şey olabilir diye tedirgin olduk." dedi.

konya lav

"BATAKLIK OLAN BÖLGELERDE BU TARZ DURUMLAR OLUR"

Konya Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık da, bölgenin sazlı ve bataklık olduğunu hatırlatarak, "Toprağın altından ateş çıkması gibi bu tip durumlar genellikle bataklık ortamlarda organik bileşiklerin çürümesi sonucu oluşan metan gazı birikimleri nedeniyle olur. Bu bölgede de aynı durum söz konusudur." dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 21:01

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE