Kenya Milli Takım teknik direktörü Engin Fırat D Smart'a konuk oldu

Engin Fırat: Portekiz maçından sonra Stefan Kuntz için umudumu kaybettim. D Smart’ta yayınlanan Haftanın Konuğu programına Kenya Milli Takım teknik direktörü Engin Fırat konuk oldu.

Kenya Milli Takım teknik direktörü Engin Fırat D Smart'a konuk oldu

Engin Fırat şunları söyledi: 

“Milli takımın başına Stefan Kuntz’un geçmesi benim için sürpriz oldu. Ama Portekiz maçından sonra Kuntz’a desteğimi çektim. Maçın sonunda ‘Siz bu takımla gurur duymadınız mı?’ yorumu yanlış oldu. Kuntz’un A milli takım ile yenildiği bir maçtan sonra ilgili böyle konuşmaya hakkı yok. Bu yorumu nedeniyle Kuntz ile ilgili umudumu kaybettim. Yenilgiden sonra gurur duymamızı beklemesin. Bu kadro ile Dünya Kupası’nda iyi işler yapacağımızı düşünüyordum. Ama şimdi 2 sene kaybetmiş olduk. FIFA Afrika ülkelerine haksızlık ediyor. O kadar iyi takım varken sadece 5 takım gitmesi haksızlık. Afrika’dan Dünya Kupası’na gitmek çok zor. Kenya’da bu kadar mutlu olacağımı düşünmüyordum. Çok yetenekli genç oyuncular var.

Kenya Milli Takım teknik direktörü Engin Fırat D Smart'a konuk oldu

Tek sıkıntımız tesis olayı. Zeminler kötü, taktik çalışmalar zor oluyor. Tesis konusu aşılırsa Afrika futbolu daha ileriye gider. Ben bir Afrika ülkesinin Dünya Kupası kazanabileceğini düşünüyorum. İstanbul takımları transferlerde hata yaptıkça Anadolu kulüpleri aradaki farkı kapattı. Bundan sonra Anadolu takımları daha fazla şampiyonluğa oynayacaktır. Artık en iyi planlamayı yapan, ekonomisini iyi tutan kulüpler başarılı olacaktır. Sezon ortasında birkaç hakemi kapının önüne koymak ve nedenini net şekilde açıklamamak insanların kafasında soru işareti bırakıyor. Eğer hakemlerin yaptıkları birşey varsa açıklayın, yoksa o zaman sizin ayıbınız. Cüneyt Çakır’ın Dünya Kupası’na gitmesinin önünü kestiniz. Bence sezon sonunda yapılması gerekirdi. Futboldaki seviye iyi değil. Bunun tek sorumlusu hakemler değil. Herşeyin hakemlere yüklenmemesi gerekiyor. Türkiye’nin artık oyuncu yetiştirme ligine dönmesi lazım. Şu anki sistemle kulüplerin ekonomik olarak düzelmesi mümkün değil. Egolarımızı aşmadığımız sürece üst seviyede teknik direktör çıkarmamız zor. Türkiye’de hocalık yapıp Türkiye’de kalmak bir hocanın hedefi olmaması lazım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER