İstanbul’un Trafiğine Kafa Tutan “Martı” Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Çevre dostu, elektrikli, uygun fiyatlı ve trafiğe takılmaz. Kalabalık ve büyük şehirlerin tüm trafiğine kafa tutan ve kısa mesafe kurtarıcısı martı. İşte tüm detaylar...

İstanbul’un Trafiğine Kafa Tutan “Martı” Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kalabalık şehirlerin en kalabalığı olan İstanbul’un trafiğine takılmak istemeyenlerin, kısa mesafede “Bir daha kontak çalıştırmayayım!” diyenlerin ve sıcak havalarda ese ese gezmek isteyenlerin olduğu yerde devreye giren bir sistemdir Martı. Elektrikli scotter olan ancak Martı adı verilen bu aracın kullanılabilmesi için sahip olmanız gereken ilk şey tabi ki mobil uygulaması…Dijital dünyanın bir nimeti olan martı, uzun sahillerde, parklarda, önümüze gelen birçok direkte takılı olarak durmakta ve insanlar bu güzel manzaraların keyfine varırken iç çeke çeke geçtiği yolların trafiğinden de sıyrılmış oluyor. Peki ya bu martı nasıl kullanılır? Martı nasıl kiralanır? İşte Martı ile ilgili bilmemiz gereken tüm detaylar..

   Tatil yerlerinde kısa mesafe yolculuklarda, sahillerde vakit geçirmek gibi amaçlarla kullanılan Martı, genel olarak bakıldığında uzun sahillerde denizin esintisinin keyfine varmak adına tercih edilen bir araçtır. Her ne kadar uygulamaya sahip olan herkes kullanabiliyor olsa da tabi ki kalabalık ve büyük şehirlerde birçok etken nedeniyle kullanım için kurallar getirilmiş durumda…

Martı Nedir?

    Türkiye’nin şimdilik belirli ve büyük şehirlerinde hayata geçirilmiş bir proje olan Martı, özellikle gençler başta olacak şekilde her yaştan insan tarafından ilgi görmektedir. Bulunduğu alanlarda bir ekip ve sistem tarafından kontrol edilerek düzen oturtulmuş olup elektriksel donanımı ile de görenleri hayrete düşürmüyor değil. Türkiye sınırlarında yerli mühendislerin geliştirdiği Martı android ya da İos üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebilmekte ve üyelik ile kullanılabilmektedir. Üyelik sonrası gördüğünüz bir martı üzerindeki kodu akıllı telefonunuza okutuyor ve sistem tarafından onay aldıktan sonra elektrikli scooter kullanımına başlayabiliyorsunuz. Dakika hesabı ile ücretlendirilen bu araçta kolaylığın keyfine varacaksınız!

Kalabalık Şehirlerin Büyüsüne Kapılmak İçin Martı Kullanımı Nasıl Olur?

    Birçok alanda karşımıza çıkabilecek olan Martı araçlarının nerede olduklarını ve kullanılıp kullanılmadığını görebilmek için uygulamaya sahip olmalısınız. Uygulamadan boşta olan Martı scooterları görebilir ve giderek akıllı telefonunuza kodu okutarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Okutma sonrasında güvenliği netleştirmek için telefona gelen 4 haneli kodu girmeli ve kilidin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Hem eğlenceli hem de fazla kullanışlı olan bu aracın kilidini açtıktan sonra ayağınızla manuel scooter kullanır gibi bir kez itmeniz kullanım için yeterli olacaktır. Bu hareket sonrasında sağ tarafta bir buton göreceksiniz, ona tıklayarak hızlanmayı da sağlayabilirsiniz. Yavaşlamak adına solda bulunan kolu kullanabilirsiniz. Böylelikle zaten çevreci bir proje olan Martı kullanırken güvenlik önlemlerini de almış oluyorsunuz; yeter ki kurallara uyun!

Martı Hangi Şehirlerde Kullanılıyor?

   Her geçen gün daha da fazla geliştirilen ve yeni özellikler edinerek sağlamlık kazanan Martı, özel bir ekip ile Türkiye’nin her bir yerine dağıtılmak isteniyor. Şimdilik İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Bursa, Eskişehir ve Gaziantep gibi kalabalık ve genç yoğunluklu şehirlerde bulunan, hizmet veren Martı, basit kullanım mekanizması olmasına rağmen 18 yaşından küçüklerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Özellikle trafikli olan şehir ve bölgelerde çok tercih edilen Martı’nın ayrıca çevre dostu olması da belediyeler tarafından ilgi görmesine sebep oluyor.

Martı Fiyat Skalası İç Açıcı!

    Tek bir aplikasyon sayesinde kullanımı gerçekleştirilebilen ve hayatlarımıza renk katan Martı, elektrikli araç yapısı ile çalışarak eğlenceli, çevre dostu bir yolculuk sunuyor. Uygulamaya üyelik sırasında kredi kartı bilgileri eklemeniz gerekiyor ve kullanım için de kartta bakiye olması gerekmektedir. Uygulamaya aktaracak olduğunuz bakiye ile Martı kullanım hakkında sahip olabilirsiniz.

Fiyatlar her ne kadar şehirden şehre değişiklik gösteriyor olsa da şu an kullanıldığı her şehirde kullanımı teşvikleme için oldukça uygun fiyatlı. 10 dakikalık bir kullanım için ortalama 10,5 TL gibi bir miktar ödeniyor ve bu da ortalama yarım saatlik bir yürüme mesafesine denk düşüyor. Ayrıca dakika dakika ücret işliyor olmasının yanı sıra bir de açılış ücreti olarak 3 TL gibi bir ücret ödenmesi gerekiyor. Yani bakıldığında eğlencesi ve sağladığı kolaylıklar ile gerçekten de çok uygun fiyatlı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2020, 18:23

Ozan Köse

Hislerin ve duyguların asla yanıltmadığı bu dünyada, yazarak ve okuyarak hayatta güçlü kalacağız. Çünkü yazmak hislerin boşaltımı, okumak ise hislerin doğrulanmasını sağlar. magazinburada.net ekibi olarak okudukça yazacak, yazdıkça okumanızı sağlayacağız. Her zaman en güncel ve doğru haberlerle kalın...


İletişim Hesapları
YORUM EKLE