İstanbul Büyükşehir Belediye Halk Ekmeke Zam Yaptı! Tepki Gelince Açıklama Yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Halk Ekmek'e yüzde 33 zam yaptı. 75 kuruştan satılan normal ekmek fiyatı 1.00 TL'ye yükseldi. Halkın ekmeğine gelen zam büfelerden ekmek almak için gelen vatandaşın tepkisine neden oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun, zammın şartlar gereği mecburen yapıldığını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Halk Ekmeke Zam Yaptı! Tepki Gelince Açıklama Yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde üretilen büfe ve halk ekmek marketlerinde satılan ekmek ürünlerine belediye tarafından yüzde 33 zam yapıldı.

halk ekmek fırın hamur

Zammın ardından 75 kuruşa satılan buğday unlu ve kepekli ekmek 1 TL oldu. Vatandaş her zaman alıştıkları ekmek fiyatının zamlandığını marketlere alışveriş yapmaya geldiğinde öğrendi. Zamlar dar gelirli vatandaş cephesinde tepkiyle karşılandı. Gelen tepkiler üzerine İBB Basın Sözcüsü Murat Ongun, gelen zammın 32 ayda değişen ekonomik koşullar nedeniyle "mecburen" yapıldığını açıkladı.

halk ekmek fırın ekmek

TAM BUĞDAY DİLİMLİ EKMEK 5 LİRA OLDU

Ekmeğe yapılan zamla beraber tam buğday ekmeği 3.40 TL'den 5.00 TL'ye, Organik Buğday Ekmeği 4.75 TL'den 6.00 TL'ye, Organik Buğday Unu 5.50 TL'den 7.00 TL'ye, Normal ve Kepekli Ekmek ücretleri ise 0.75 TL'den 1.00 TL'ye yükseldi.

Zam sonrası İBB Meclisi AK Parti Grubu, "Seçim zamanı "İstanbul'da hayatı ucuzlatacağız diyerek" oy isteyen İBB Başkanı göreve geldikten 2 ay sonra (12 Eylül 2019) Halk Ekmek ürünlerine yüzde 40'a varan zamlar yapmıştı. Aradan bir yıl geçti (21 Eylül 2020) ve halk ekmek ürünlerine yüzde 33'e varan yeni zamlar geldi," diyerek tepki gösterdi.

ibb halk ekmek zam

Yapılan yazılı açıklamada zam oranları şöyle duyuruldu:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Halk Ekmek'te un fiyatlarına ve diğer gider maliyetlerine gelen artış sebebiyle ekmek fiyatları 75 kuruştan 1 TL’ye yükseldi.

İstanbul Halk Ekmek, normal ve kepekli ekmek ile ilgili fiyat düzenlemesini en son 2,5 yıl önce yapmıştı. 32 aydır başta un ve diğer maliyet giderlerinde meydana gelen artışı yansıtmadığı ekmeğin fiyatında artışına gitmek durumunda kaldı. Ekmeğin ana ham maddesi olan un fiyatı, Şubat 2018 ile Eylül 2020 arasında yüzde 85 arttı. Ekmek maliyetindeki diğer önemli girdiler olan dağıtım, işçilik ve enerji maliyetlerine gelen zam nedeniyle fiyat artışı zorunlu hale geldi. Son 32 ayda elektriğe yüzde 133, doğalgaza yüzde 91, işçi ücretlerinde de yüzde 50 artış meydana geldi.

halk ekmek çeşitleri

"ZAM KAÇINILMAZ OLDU"

İstanbullulara sağlıklı ve ucuz ekmeği sürekli sunabilmek için fiyat düzenlemesi yapmak kaçınılmaz hale geldi. Halk Ekmek büfelerinde 75 kuruştan satılan normal ve kepekli ekmeğin fiyatı, 19 Eylül 2020 tarihinden itibaren 1 TL oldu."

halk ekmek fırın usta

İstanbul’da şu anda 200 gram ekmek 1,75 TL’den satılırken, Halk Ekmek’te 250 gramlık normal ve kepekli ekmek 1 TL’den satılıyor.

dilimli tost ekmeği halk ekmek zam

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 22:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER