İş İnsanı Şevket Sabancı yaşam mücadelesini kaybetti

Sabancı Holding'in ikinci kuşak temsilcisi ve Esas Holding'in kurucusu Şevket Sabancı, 85 yaşında hayatını kaybetti. Şevket Sabancı kimdir işte detaylar...

İş İnsanı Şevket Sabancı yaşam mücadelesini kaybetti

Sabancı Holding'in ikinci kuşak temsilcisi ve Esas Holding'in kurucusu olan Şevket Sabancı, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Hürriyet'ten Mehmet Üstündağ'ın haberine göre Sabancı'nın bir süredir Amerikan Hastanesi’nde  kalp yetmezliğine bağlı olarak tedavi gördüğü ve sabaha karşı vefat ettiği öğrenildi. 

Sabancı ailesini yasa boğan bu haberin ardından Şevket Sabancı'nın yaşamı merak konusu oldu. Şevket Sabancı kimdir? Şevkat Sabancı kaç yaşında, ne zaman öldü? Şevket Sabancı'nın kaç çocuğu var, Şevket Sabancı'nın çocukları kim" soruları internette en çok aratılanlar listesine girdi. 

ŞEVKET SABANCI KİMDİR

Sakıp Sabancı'nın kardeşi olan Şevket Sabancı, Hacı Ömer ve Sadıka Sabancı çiftinin dördüncü çocuğu olarak 1936 yılında Kayseri'de doğdu.  Yüksek öğrenimini İngiltere'de Manchester Üniversitesi'nde Tekstil Mühendisi olarak tamamladı. 1961 yılında Hayırı Sabancı ile evlendi.  Sadıka, Emine ve Ali adlı üç çocuğu oldu. 

Şevket Sabancı, 2004 yılına kadar Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüttü. 2000 yılında, Sabancı Holding’deki ortaklığını devam ettirmek kaydıyla kızı Emine Sabancı Kamışlı ile birlikte Esas Holding’i kurduPegasus başta olmak üzere, havacılık. Gayrimenkul, girişim sermayesi konusunda yatırımlar yapan Esas Holding’in yönetim kurulu başkanlığını 1 Ocak 2020 tarihinde oğlu Ali Sabancı’ya devrett..  Şevket Sabancı, 650 milyon dolarlık servetiyle 2020 yılında Forbes Dergisi’nin en zenginler listesinde 49’uncu sıradaydı.

Ece Aydın


İletişim Hesapları
YORUM EKLE