Erkek Yolcu 'Rahatsız' Diye Müslüman Kadını Uçaktan Attılar!

Müslüman Genç Kız isimli internet sitesinin kurucusu Amani al-Khatahtbeh, kendisinden rahatsız olduğunu söyleyen bir erkek yolcunun talebiyle uçaktan atıldı.

Erkek Yolcu 'Rahatsız' Diye Müslüman Kadını Uçaktan Attılar!

Uçaktaki varlığından dolayı beyaz bir erkek yolcunun "rahat hissetmediğini" beyan etmesi üzerine, Müslüman bir kadının American Airlines uçuşundan çıkarıldığı bildirildi.

Muslim Girl (Müslüman Genç Kız) internet sitesinin kurucusu ve New Jersey'deki Kongre seçimlerinde yarışan ilk Müslüman kadın olan Amani al-Khatahtbeh, 14 Kasım'da Newark'tan Kuzey Karolina'nın Charlotte kentine uçacaktı.

Al-Khatahbeth güvenlik kuyruğunda beklerken bir adamın önüne kaynak yaptığını ve adamın bu davranışına tepki gösterdiğini iddia etti.

Amani attığı tweette şu ifadeleri kullandı:

Bugün TSA'da (Ulaştırma Güvenlik Dairesi) en çılgın deneyimi yaşadım. Arkamdaki, imtiyazlı olduğuna inanan beyaz bir adam, 'hala ayakkabılarımı çıkardığım için' sırada önüme geçmekte ısrar etti. Ben herkes gibi sırasını bekleyebileceğini söyleyince nasıl 'birinci sınıf' ve 'precheck' (TSA Precheck, yolcuların güvenliği daha hızlı geçmesini sağlayan üyelik programı) olduğunu söylemeye başladı.

Al-Khatahtbeh'in iddiasına göre, adam kendi valizini onunkinin önüne koydu ve ondan önce metal detektörlerden geçmek için sırayı atladı.

Kadın şu ifadeleri de kullandı:

"Hepiniz biliyorsunuz, eğer ben TESETTÜRLÜ MÜSLÜMAN BİR KADIN olarak öfke nöbeti geçirip TSA güvenliğinden geçme cüreti gösterseydim ÖLDÜRÜLEBİLİRDİM. Gözaltına alınırdım, uçağımı kaçırırdım, muhtemelen hakkımda suçlamalarda bulunulurdu vs."

Al-Khatahtbeh, TSA görevlilerinin adamı ihtar etmektense kendisine "uzatmamasını" söylediğini sözlerine ekledi.

Güvenlik kontrolünden uçağa binene kadar ikili arasında ne geçtiği net değil ama uçağa binince Al-Khatahtbeth'ten uçağı terk etmesi istendi.

Sosyal medyada paylaşılan videoda havaalanı güvenliğinden biri, kadına uçuştan çıkarıldığını çünkü bir yolcunun kendisiyle aynı uçağa binmekten dolayı "rahat hissetmediğini" söylüyor. 

"ERKEK YOLCU BUSINESS OLDUĞU İÇİN Mİ ONA İTİBAR EDİYORSUNUZ?"

Al-Khatahtbeh de "O yolcunun burada olması da beni rahat hissettirmiyor. O yolcunun çıkarılmasını istiyorum" diye tepki veriyor. 

"Yoksa birinci sınıf olduğu için mi çıkarılmıyor?" diye ekleyip neden kendi sözünün yerine adamın sözüne inanıldığını sorguluyor.

Jake adındaki başka bir yolcu da olayla ilgili ayrı bir tweette şunları yazdı:

Amani al-Khatahtbeh müslim girls

"Adamın teki Müslüman bir kadının uçaktan inmesini istediği için uçağımdan inmek zorunda kaldım. @AmericanAir çalışanları adamın isteğini yerine getirdi ve kadına hiçbir açıklama yapmadı."

New Jersey Herald'a göre Al-Khatahtbeh, Havalimanı İdaresi tarafından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Bir sözcü, bağımsız bir genel müfettişin olayla ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

Bir American Airlines sözcüsü, The Hill'e şu açıklamada bulundu:

İlk tanık ifadeleri, tartışmanın TSA taraması esnasında başladığını gösteriyor. Hem PreCheck hem de PreCheck olmayan tarama tek bir şeritte birleştirilmiş. 

Anladığımız kadarıyla Al-Khatahtbeh, PreCheck'e kayıtlı diğer yolcunun ayrıcalıklı bir muamele gördüğünü düşünmüş; çünkü o, ayakkabılarını çıkarırken diğer yolcunun güvenlikten geçmesine izin verilmiş.

Amani al-Khatahtbeh müslim girl

Bunu, terminal boyunca ve uçakta devam eden sözlü bir münakaşa izlemiş ve Al-Khatahtbeth uçakta yerine oturmadan önce yolcuyla yüzleşip onu videoya almaya başlamış.

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Başkanı Nihad Awad, yaptığı açıklamada "Havayolu şirketi, onu taciz ettiği iddia edilen bir adamın sözüne dayanarak, polise haber verip uçuştan attığı Amani'ye ayrım yapmasının sebebini derhal açıklamalıdır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 23:44

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE