Altın Fiyatlarındaki Yükselişe Kapalıçarşı Esnafı Ne Dedi? 2-3 Ay Sonra...

Altın fiyatları son günlerde tabiri yerindeyse yukarı doğru bir ok gibi fırladı. Altın her günü bir rekorla tamamlıyor. Elinde parası olup da yatırım yapmak isteyenlerin belirsiz ekonomik ortamda güvenli liman olarak gördüğü altın 6 Ağustos Perşembe günü gram altın 507,25 liraya çeyrek altın ise 787,78 liradan işlem görerek rekor kırdı.

Altın Fiyatlarındaki Yükselişe Kapalıçarşı Esnafı Ne Dedi? 2-3 Ay Sonra...

Altının ons fiyatı 2 bin 40 dolara ulaşarak rekor düzeye erişirken, fiyatlardaki artışı görenler Kapalıçarşı'ya koştu. Altının biraz daha yükseleceğinin altını çizen bir kuyumcu, "Altına yoğun bir talep var, şu an sadece altın satıyoruz. Vatandaş altın bozmaya değil, altın almaya geliyor" dedi.

altın bilezik

SARRAFLAR VATANDAŞA ALTIN YETİŞTİREMEDİ

Altının ons fiyatı rekor seviyelere ulaşarak, tarihi rekorunu tazeledi. Ons altın 2 bin 40 dolar olurken, iç piyasada gram fiyatı 500 lira seviyesini aştı.  Kapalıçarşı'ya gelen çok sayıda vatandaş yatırım amaçlı altın alırken, bazı sarraf dükkanlarının önünde kuyruk oluştuğu görüldü.

Kuyumcular, gram altının yıl sonunda 700 lirayı bulacağını söylerken, pandemi sürecinde insanların altına güvenmeye devam edeceklerini belirttiler. Altının biraz daha yükseleceğinin altını çizen Kapalıçarşı'daki kuyumcu Tunahan Alihanoğlu, "Altına yoğun bir talep var, şu an sadece altın satıyoruz. Vatandaş altın bozmaya değil, altın almaya geliyor" dedi.

külçe altın

YASTIK ALTI ALTIN EN GÜVENİLİR YATIRIM

Kuyumcu Yiğit Merim ise altının hızlı yükselişine ilişkin "Herkes altını güvenli bir liman olarak görüyor. Altın yükselişine devam edecek gibi duruyor. Yıl sonunda altın gramının 700 lirayı bulacağını öngörüyoruz. Rekor fiyat olmasına rağmen altına talep var. Yastık altı olarak tabir ettiğimiz altını hala insanlar yatırım olarak alıyorlar" dedi.

"Şu anda çeyrek altın 789 liradan, yarım altın bin 500 liradan ve tam altın 3 bin lira civarında işlem görüyor. 24 ayar gram altının fiyatı ise 465 lirayı buldu" diyen Merim, "Yıl sonunda öngörülen rakamlar, yılın sekizinci ayında karşımıza çıktı. Pandemi devam ettiği sürece insanlar altına daha çok güvenecekler. Bu da altın fiyatlarını yukarı yönlü hareketine neden oluyor. Şu an altının fiyatı rekor seviyelerde olmasına rağmen altın satıyoruz. Tamamen yatırım amaçlı altın alıyorlar" ifadelerini kullandı.

bilezik

"ALTIN DEĞER KAYBETMEZ"

Almanya'dan gelen İsmail ve Tuğba Birgül çifti ise,  "Altın çok yükseliyor ama değer kaybedeceğini düşünmüyoruz. Yatırım için altın alıyoruz, daha çok yükseleceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Altın almaya gelen Vahdettin Taşdemir ise, "Yatırım yapmak isteyenler altın alsınlar. Altın her zaman sabittir, değer kaybetmez" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 20:08

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE