Altın Fiyatları Zirveleri de Aştı! Çeyrek Altın 1000 Liraya Yaklaştı

Türkiye ve uluslararası piyasalarda altının önlenemez yükselişi hızla devam ediyor. Türkiye'de altın fiyatları 5 Ağustos 2020 Çarşamba itibarıyla 0,54 artış gördü. Bu artış kilogram altının 443 bin 900 liradan, çeyrek altının 720 lirayı bulmasına neden oldu. Uluslararası piyasalarda altının onsu 2 bin doları (14 bin lira) geçti. İşte altında oluşan son piyasa rakamları...

Altın Fiyatları Zirveleri de Aştı! Çeyrek Altın 1000 Liraya Yaklaştı

Türkiye ve uluslararası piyasalarda altın önlemez yükselişi hızla devam ediyor.

Türkiye'de altın fiyatları 5 Ağustos 2020 Çarşamba itibarıyla 0,54 artış gördü.

kapalıçarşı altın

Bu artış kilogram altının 443 bin 900 liradan, çeyrek altının 720 lirayı bulmasına neden oldu.

Uluslararası piyasalarda altının onsu 2 bin doları (14 bin lira) geçti.

İşte altında oluşan son piyasa rakamları...

Küresel ekonomiye yönelik belirsizlikler ve yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında ikinci dalga endişeleriyle tarihi yükseliş yaşayan altının onsu 2 bin doları aştı.

Ons altının fiyatı uluslararası piyasalarda 2.008,88 dolar seviyelerinde yer aldı.

Borsa İstanbul Altın Piyasası'nda standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre 0,54 artışla 443 bin 900 liradan tamamladı.

çeyrek altın

KAPALIÇARŞI'DA ÇEYREK ALTIN 720 LİRA

İstanbul Kapalıçarşı'da ise kapanışta çeyrek altın 720,00 lira, Cumhuriyet altını 2.946,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı 444,00 liradan işlem gördü.

ALTIN FONLARINDAKİ TOPLAM VARLIKLAR ALMANYA'NIN ALTIN VARLIĞINI GEÇTİ

Altın destekli ETF'lerdeki toplam varlıklar, Almanya'nın altın varlıklarını aşarak ikinci sıraya yükseldi

Yatırımcıların küresel ekonomik görünüme ilişkin endişeleri güvenli liman niteliğindeki altına yönelik talebi artırdı ve bunun sonucu, altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) toplam altın varlıkları, Almanya'nın altın varlıklarını aşarak, ABD'nin gerisinde ikinci sıraya yükseldi.

altın

Altın bu yıl, koronavirüs pandemisinin pandemisinin büyümeyi olumsuz etkilemesi ile rekor seviyeye ralli yaptı ve bu yükseliş, altın destekli ETF'lere yoğun girişlerden destek aldı. altındaki yükseliş, ekonomik yavaşlama ile mücadele için uygulamaya koyulan teşviklerin paraların değerlerini düşürmesinden ve enflasyonu yükseltmesinden de güç alıyor. Yatırımcılar ayrıca artan jeopolitik gerilimlere, ağırlaşan kamu borçlarına ve yüksek seviyelerdeki hisse senedi değerlemelerine de dikkat çekiyor.

bilezik

Altın destekli ETF'lerdeki varlıkların küresel bazda toplamı, 3,365.6 tona yükseldi ve bu yıl yüzde 30.5 arttı. Bu, Almanya'nın toplam altın varlıklarından birkaç ton daha fazla. ABD'deki toplam altın varlıkları ise 8,000 tonun üzerinde.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2020, 14:35

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE