ABD'de Seçim Darbesi! Trump Destekçileri Baskın Yaptı Silahlar Çekildi

Amerika'da 3 Kasım seçimlerinin ardından başlayan "oy çalma" iddiaları Donald Trump taraftarları tarafından şiddet eylemlerine dönüştürüldü. Trump fitili ateşledi, azılı Cumhuriyetçi parti fanatikleri Kongre binasını bastı silahlar çekildi.

ABD'de Seçim Darbesi! Trump Destekçileri Baskın Yaptı Silahlar Çekildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington DC'deki 'seçim sonuçlarını kabul etmeyeceğini' belirttiği mitinginin sonrasında destekçileri barikatları aşarak Kongre'ye girmeye çalıştı.

abd darbe fotoğrafları

abd donald trump kongre

SİLAHLAR ÇEKİLDİ YARALILAR VAR

Donald Trump destekçilerinin kongre binasını basmasının ardından ortalık iyice karıştı. FOX News'te yer alan habere göre, binada görevli iki kişi birbirine silah çekti.

abd washington dc darbe

Kongre'deki olayda bir kişinin yaralandığı belirtildi. Binadan kanaması olan bir kadın çıkarıldı. Hayati tehlikesi olan kadın ilk yardım uygulandıktan sonra acilen hastaneye kaldırıldı.

doanld trump seçim

BAŞKAN YARDIMCISI MIKE PENCE SIĞINAKTAN TAHLİYE EDİLDİ

ABD basınında yer alan haberlere göre, Kongre binasında çıkan olayların ardından binanın kilit altına alındığı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in tahliye edildiği bildirildi.

abd donald trump seçim

"BU BİR DARBE GİRİŞİMİ"

Pensilvanya Valisi Tom Wolf, ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'daki mitingi sonrası Trump destekçilerinin Kongre binasına girmesini "darbe girişimi" olarak nitelendirdi. Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Adam Kinzinger da konuyla ilgili "Bu bir darbe girişimi" açıklamasını yaptı.

abd kongre darbe donald trump

Pensilvanya Valisi Tom Wolf, ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılan seçimlerin sonuçlarının resmileştirileceği Kongre oturumunu protesto eden göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girmesiyle ilgili Twitter üzerinden açıklama yaptı.

doanld trump beyaz saray oval ofis

"Bugün gördüklerimiz demokrasi değil, darbe girişimi." ifadesini kullanan Wolf, ABD'nin adil ve özgür bir seçim yaptığını ve sonucun belli olduğunu belirterek, Cumhuriyetçilere şiddeti durdurma çağrısında bulundu.

abd darbe

abd darbe kongre binası washington dc

abd darbe

abd darbe washington dc donald trump

abd darbe kongre binası washington dc

JOE BIDEN: BU BİR KALKIŞMADIR TÜM DÜNYA BİZİ İZLİYOR

ABD'nin Seçilmiş Başkan'ı Joe Biden, Trump destekçisi göstericilerin ABD Kongresi'ni basmasına ilişkin "Bu bir protesto değil, bu bir kalkışmadır" derken, Trump'a başkanlık yeminini tutma çağrısında bulundu. "Demokrasimiz görülmemiş bir saldırı altında" ifadesini kullanan Biden, Kongre'deki kuşatmaya son verilmesini söyledi.

Biden'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Demokrasimiz görülmemiş bir saldırı altında. Modern zamanlarda böyle bir şey görmedik. Bir özgürlük anıtında böyle bir saldırı izliyoruz.

Hukukun üstünlüğüne tarihimizde birkaç defa gördüğümüz türde bir saldırı var.

Çok açık konuşayım. Kongre'deki görüşler gerçek ABD'yi, bizim kim olduğumuzu temsil etmiyor. Hukuksuzluğa inanan birkaç aşırılıkçı görüyoruz.

Bu olaylar hemen sona ermeli. Bu çeteye geri çekilmeleri ve demokrasinin işlemesine izin vermeleri çağrısı yapıyorum. Daha önce de dedim; iyi de olsa kötü de olsa bir başkanı sözleri önemlidir.

Trump'a sesleniyorum: Canlı yayına çıkın ve yemininizi yerine getirin. Kongre'deki kuşatmaya son verin.

Bu bir protesto değil, bu bir kalkışmadır. Tüm dünya bizi izliyor.

Bugün, bize acı bir şekilde şunu hatırlattı: Demokrasi kırılgandır, onu korumak için iyi niyetli insanlar, ayağa kalkmaktan korkmayan, güç peşinde olmayan liderler gerektirir."

GEORGIA'DA SEÇİMİ DEMOKRATLAR KAZANDI

Demokrat Parti, ABD'nin Georgia eyaletinde bugün yapılan iki seçimi de kazanarak Senato'da da çoğunluğu sağladı. 

Yeni yasama döneminde Kongre'nin iki kanadı da Demokratların kontrolünde olacak. Seçilmiş Başkan Joe Biden, kendi partisinin kontrolündeki bir Kongre'yle göreve başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER