20’li yaşları özleyenlere bakanlıktan şok uyarı!

Sosyal medyada başlayan 20’li yaşlar akımı ile ilgili beklenmedik bir gelişme yaşandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 20 yıl önceki hallerini paylaşan kullanıcılara dikkat çeken bir uyarıda bulundu.

20’li yaşları özleyenlere bakanlıktan şok uyarı!

Son günlerde sosyal medyada gündem olan 20'li yaşlar meydan okuması ile kullanıcılar şu anki halleri ile 20 yıl önceki hallerini #20yearschallenge etiketiyle paylaşarak akıma katılıyor.

Özellikle Instagram ve Twitter’da çok yaygın bir şekilde milyonlarca kullanıcı bu akıma dahil oldu.

20’li yaşları özleyenlere bakanlıktan şok uyarı!

Ancak söz konusu akımla ilgili beklenmedik bir gelişme oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya hesabından üzerinden yaptığı açıklamada, son günlerde popüler olan 20'li yaşlar challenge ve benzeri akımlara karşı vatandaşları uyardı.

Sabah’tan Mevlüt Hasgül’ün haberine göre; kişisel verileri ve yüz ifadelerini kopyalan bu gibi akımların, görsel veri işleme alanına zemin hazırladığını belirten Sayan, “Mümkün olduğunca dikkatli olmalıyız. Yapay zeka teknolojilerinin çözmeye çalıştığı sorunlardan biri de yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşı algoritmalara direnç kazandırmak” dedi.

20’li yaşları özleyenlere bakanlıktan şok uyarı!

“DAHA HASSAS DAVRANMALIYIZ”

Kişinin şimdiki haliyle eski halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturduğunu belirten Bakan Yardımcısı Sayan, “Aynı zamanda farklı uygulamalar ve cihazlardan paylaştığımız parmak izi ve yüz taraması gibi verilerimiz, genetik verilerimizi barındırıyor. Bu gibi hassas verilerin hangi sunucularda nasıl tutulduğu, yeterli güvenliğe sahip olup olmadığı tam bir kara kutu. Kişisel verilerimiz; bizi belirli veya belirlenebilir hale getiren, bizi tanımlayan ve bize ait olan bilgilerimiz. Bu sebeple kişisel verilerimizi korurken, özellikle de sosyal medyada paylaşırken daha hassas davranmalıyız” diye de ekledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2021, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER