Game Of Thrones'taki Tecavüz Sahnesiyle İlgili 'Aşağılık' İtirafı

Dünyada ve Türkiye'de ilgiyle izlenen ütopik dizi Game of Thrones'un ilk sezonunda Jason Momoa ve Emilia Clarke, tartışma yaratan tecavüz sahnesiyle ilgili 'aşağılık bir sahneydi' itirafı geldi.

Game Of Thrones'taki Tecavüz Sahnesiyle İlgili 'Aşağılık' İtirafı

Game of Thrones yıldızı Nikolaj Coster-Waldau, Emilia Clarke'ın ilk sezondaki tecavüz sahnesinin oyuncu için "sert ve aşağılayıcı" olduğunu iddia etti.  Tartışmalı sahnede Clarke'ın karakteri Daenerys Targaryen, yeni kocası Khal Drogo (Jason Momoa) tarafından tecavüze uğruyor.

emilia clarke jason mamoa

Dizide bu eylem, kurgusal Dothraki halkının geleneksel bir ritüeli olarak tarif ediliyor.

"İLK SEZONDA O SAHNEYİ ÇEKMEK AŞAĞILAYICIYDI"

emilia clarke jason mamoa game of thrones

The Times'a konuşan Coster-Waldau, "Emilia için ilk sezonda o sahneyi canlandırmak, gerçekten sert ve aşağılayıcıydı çünkü karakterin yaşadığı şey korkunçtu" dedi.

Bununla birlikte aktör, sahnenin George R.R. Martin'in kitaplarına sadık kaldığını ve karakterin dönüşümüne yardımcı olduğunu ekledi. 

Aktör, "Ona tecavüz eden bir adama satıldı ama bunun üstesinden gelme biçimi de muazzam bir yolculuk, değil mi?" diye devam etti.

Mesela şunu iddia edebilirsiniz: Olduğu kişiye dönüşme biçimi, böyle korkunç şekilde yetiştirilmesinden kaynaklanıyor. Belki de bu, Daenerys'in tek çözümü neden her şeyi yakmakta bulduğunu açıklıyor. İşte hikaye anlatıcılığı bu ve çok da ilginç.

game of thrones emilia clarke jason mamoa tecavüz sahnesi

EMILIA CLARKE DA BU SAHNEDEN RAHATSIZ OLMUŞTU

Clarke'ın kendisi de daha önce, bu sahneden duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti. 

game of thrones

Oyuncu 2016'da "Bunun neden yaptığını George R.R. Martin'e sorun çünkü bu onun sorunu" demişti. Ama bundan sonra girdiği rızaya dayalı cinsel ilişkilerin dahiyane olduğunu düşündüm. Fiziksel olarak 'Bana bir daha tecavüz edemezsin' diyordu. 'Kontrol bende olacak ve sana daha önce hiç görmediğin bir şey göstereceğim.'

emilia clarke jason mamoa game of thrones

2019'da sona eren Game of Thrones, tecavüz tasvirleri ve kadınlara yönelik cinsel şiddeti bir anlatım aracı olarak kullanması nedeniyle sık sık eleştirilmişti.

game of thrones

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 22:29

Mehmet Aksel

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Türkiye'nin önde gelen ulusal televizyon ve gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptım. Hayatın her noktasına temas eden renkli güncel ve özel magazin haberlerini siz okuyucularımız için kaleme alıyorum. Benimle iletişim kurmak için sosyal medya hesaplarımdan faydalanabilirsiniz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE