Türkiye'de akıllı telefon kullanıcılarının en çok kullandığı anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın 8 Şubat'a kadar Gizlilik Sözleşmesini kabul etmeyen hesapların silineceğini açıklaması olay oldu. WhatsApp, güncellenen "gizlilik ilkesi" ile ilgili yoğun tepki almasının üzerine yeni bir açıklama yaptı. 8 Şubat'a kadar verilen süre bu sefer 15 Mayıs 2021 tarihine ertelendi. Yaşanan bu gelişmeler Türkiye'deki telefon kullanıcılarını alternatif mesajlaşma uygulamalarına yöneltti. Süreç içinde ise birçok kişi WhatsApp'ı silip Telegram, Signal ve Turkcell'in anlık mesajlaşma uygulaması BİP'e yöneldi.

Elon Musk, mavi tikin fiyatına üçüncü defa zam yaptı! "Türkiye'deki fiyatı belli oldu" Elon Musk, mavi tikin fiyatına üçüncü defa zam yaptı! "Türkiye'deki fiyatı belli oldu"

turkcell bip whatsapp

TURKCELL BİP MESAJLARI ANALİZ EDECEK İDDİASI

Uçankuş'ta yer alan bir habere göre; Turkcell BİP uygulamasının da 'Kişisel Veri Gizliliği' konusunda çok güvenilir bir liman olmadığı ortaya çıktı. Skandal iddiaya göre, Turkcell BİP, üzerinden atılan mesajları analiz edip kullanıcılarına müzik önermek için patent başvurusu yaptı. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan'ın kamuoyuna verdiği gizlilik garantisinin ise gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Erkan, gazeteci Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalında, "Biz verileri, saklama merkezimizde saklıyoruz. Kullacıların kişisel verilerini ne biz görebiliyoruz ne de üçüncü tekil şahıslar" şeklinde konuşmuştu.

İŞTE TURKCELL BİP'İN MESAJ ANALİZİ İÇİN PATENT BAŞVURUSUNUN RESMİ BELGELERİ

Başvuru No: 2020/17609

4 Kasım 2020 tarihli Bir Müzik Öneri Sistemi başlıklı patent başvurusu

turkcell bip patent başvurusu

Zaten başvurunun kısa tanıtımında ne yapılacağı alenen yazıyor.

Turkcell, yazışmalarımızın içeriğine göre müzik önerecek, psikolojik durumumuzu analiz edecek.

Diğer skandal başvuru ise şu…

Başvuru No: 2020/17734

6 Kasım 2020’de kayıtlara geçmiş.

turkcell bip patent başvuru mesaj analizi

Skandal belgelerin ortaya çıkmasından sonra Turkcell BİP uygulamasını kullanan onca insanın duruma ne tepki vereceği merak konusu oldu.